Nagrody przyznawano aż w ośmiu kategoriach: 

  1. Szeroki kąt: szerokokątne zdjęcia wykonane na całym świecie. Kategoria otwarta dla wszystkich. 
  2. Makro: specjalnie dla zbliżeń małych obiektów, dla zdjęć wykonanych na całym świecie. Kategoria otwarta dla wszystkich. 
  3. Wraki: szerokokątne zdjęcia wraków. Mogą one być głównym tematem fotografii, ale nie jest to obowiązkowe. Ważne by zdjęcie przedstawiało morskie życie w towarzystwie takiego obiektu. Otwarta dla wszystkich.
  4. Zachowanie: tu najważniejsze jest dostrzeganie interesującego zachowania stworzeń żyjących w głębinach. Kategoria otwarta.  for wide angle to close-up and macro images showing interesting 
  5. Debiutujący i obiecujący: Kategoria dla wszystkich do tej pory nienagradzanych w tego typu konkursach, oraz tych, których zdjęć nie publikowano. Ta kategoria ma dać szansę na zabłyścnięcie debiutantom. 
  6. Wody brytyjskie - szeroki kąt: szerokokątne zdjęcia zrobione w Wielkiej Brytanii. Kategoria otwarta. 
  7. Wody brytyjskie - makro: zbliżenia i zdjęcia makro zrobione w Wielkiej Brytanii. Kategoria otwarta. f
  8. Wody brytyjskie - kompakt: zdjęcia zrobione aparatem kompaktowym w Wielkiej Brytanii. Kategoria otwarta, choć nie dopuszcza użycie aparatów z wymienną optyką. Pozwala za to na prezentachę klatek z kamer GoPro. Kategoria ma zachęcać fotografów z gorszym sprzętem do chwalenia się swoimi pracami. 

Źródło: Strona organizatorów konkursu