Owce to zwierzęta hodowlane, które są jednymi z najwcześniej udomowionych stworzeń. Do domestykacji owiec doszło co najmniej 11 tysięcy lat temu w Azji Środkowej. Zwierzęta te od starożytności miały duże znaczenie w kulturze i religii.

Tajemnicze zachowanie owiec trwało aż 12 dni

W Egipcie uważano je za święte, a w Biblii i judaizmie wielokrotnie pojawiają się jako symbol bezbronności. „Dręczono Go, lecz sam się dał gnębić. Nawet nie otworzył ust swoich. Jak baranek na rzeź prowadzony, jak owca niema wobec strzygących ją, tak On nie otworzył ust swoich” – czytamy w Księdze Izajasza.

Zawsze uważano, że owce to zwierzęta bardzo przewidywalne. Jednak to, co zobaczył pewien rolnik z regionu Mongolii Wewnętrznej w północnych Chinach, wstrząsnęło ostatnio całym światem. Na początku listopada zauważył, jak kilka owiec z jednej zagrody zaczęło chodzić w kółko. Po krótkim czasie do kręgu zaczęły dołączać kolejne owce, aż w końcu nietypowa anomalia objęła całe stado. Swój tajemniczy spacer przerwały dopiero po 12 dniach.

Naukowcy na początku podejrzewali, że był to efekt choroby

W połowie listopada chiński portal „People’s Daily” opublikował nagranie, na którym widać tajemnicze zachowanie stada. Od tego czasu zaczęły się spekulacje, co mogło stać za tym zjawiskiem. Niektórzy twierdzili, że może być to efekt choroby, takiej jak listerioza. Co ciekawe, spośród 34 zagród, tylko w jednej owce chodziły w kółko.

Listerioza to choroba zakaźna, którą wywołują bakterie Listeria monocytogenes. Do zakażenia najczęściej dochodzi po zjedzeniu posiłku, w którym znajdują się pałeczki bakterii. Schorzenie to powoduje utratę apetytu, gorączkę, częściowy paraliż oraz zaburzenia krążenia. Najczęściej prowadzi do zapalenia opon mózgowych lub uszkodzenia wątroby, a zwierzęta giną w ciągu 48 godzin. Właśnie dlatego teoria ta została szybko odrzucona, ponieważ owce chodziły nie dwa, a dwanaście dni bez przerwy.

Okazało się, że problem dotyczył samej natury zwierząt

Naukowcy zaczęli zwracać uwagę na to, że problem może dotyczyć psychologii zwierząt. Owce są bowiem zwierzętami stadnymi, które podążają za innymi osobnikami i często powielają te same zachowania, co inni członkowie stada. Wynika to z naturalnego instynktu, który zwiększa szanse na przetrwanie i ochronę przed drapieżnikami.

– Wygląda na to, że owce te przebywały w zagrodzie od dłuższego czasu, co mogło doprowadzić do stereotypowego zachowania. Powtarzające się krążenie w kółko mogło być spowodowane frustracją związaną z przebywaniem w zagrodzie i wszelkimi ograniczeniami – tłumaczył w rozmowie z amerykańskim Newsweekiem Matt Bell, profesor i dyrektor Wydziału Rolnictwa na Uniwersytecie Hartpury w Gloucester. Według uczonego to zachowanie patologiczne, które jest często spotykane u zwierząt trzymanych w niewoli. 

Owce rozpoczęły swoją enigmatyczną „wędrówkę” 4 listopada. Trwała 12 dni, ale nie wiadomo dokładnie, czy zwierzęta robiły przerwy na jedzenie, picie lub sen. Niemniej jednak jest to niezwykle ciekawe zjawisko, które prawdopodobnie zostanie wkrótce dokładniej zbadane. Być może owce jeszcze nieraz nas zaskoczą.