Unikalna mozaika została odkryta w 1981 roku na stanowisku w Płowdiw - stolicy obwodu Płowdiw w środkowej Bułgarii - w ruinach starożytnej synagogi z III wieku.
 

Synagoga została zbudowana w Trimontium, jak w okresie rzymskim nazywało się dzisiejsze miasto Płowdiw, w drugiej połowie III wieku, prawdopodobnie w okresie panowania w cesarstwie rzymskim dynastii Sewerów (193-235 r.), i była jedyną synagogą z okresu starożytności w Bułgarii, a także prawdopodobnie najstarszą i największą synagogą na Półwyspie Bałkańskim.
 

Budowla była w starożytności wielokrotnie niszczona podczas najazdów barbarzyńskich plemion, a w VI wieku została całkowicie opuszczona.
 

Po 35 latach od odkrycia ruin synagogi w Muzeum Archeologicznym w Płowdiw dokonano po raz pierwszy publicznej prezentacji odrestaurowanej wielobarwnej mozaiki, pochodzącej z posadzki starożytnej budowli.
 

Mozaika ułożona z elementów w kolorach: czerwonym, pomarańczowym, zielonym, czarnym i białym przedstawia dużą menorę – siedmioramienny świecznik, który stał się w starożytności symbolem judaizmu.
 

Niestety fragment mozaiki z dolną częścią podstawy świecznika został bezpowrotnie utracony w wyniku zniszczeń dokonanych w początkach okresu bizantyjskiego.
 

Zdaniem archeolog Eleny Kisjakowej, kierującej pracami wykopaliskowymi podczas odkrycia mozaiki, znalezisko ma unikalną wartość historyczną i artystyczną.
 

Źródło: PAP

 

________________________________________

Właśnie trwa 10. edycja konkursu TRAVELERY. To najbardziej prestiżowe nagrody podróżnicze. Poznaj nominowanych: