Jak wykazało radiowęglowe badanie wieku artefaktu, przeprowadzone ostatnio w laboratorium Uniwersytetu Oksfordzkiego, płócienna koszula została wykonana w okresie 3482-3102 r. p.n.e., a wynik ustalono z dokładnością 95 proc.
 

Badanie próbek starożytnej tkaniny zostało przeprowadzone przez zespół naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego pod kierunkiem dr Michała Dee.
 

Płócienna koszula z długimi rękawami oraz dekoltem w kształcie litery V została odkryta przez brytyjskiego archeologa i egiptologa Wilhelma Flyndersa Petrie w 1913 roku, podczas badań jednego z grobowców na cmentarzysku z czasów I Dynastii (ok. 3000-2850 r. p.n.e.) w Tarkhan, w odległości 50 kilometrów na południe od Kairu.
 

Koszula nazwana „Odzieniem z Tarkham” wraz z innymi tkaninami oraz starożytnymi artefaktami przywiezionymi z Egiptu przez Flyndersa Petriego trafiła do University College w Londynie (UCL), gdzie do 1933 roku Petrie był pierwszym profesorem w katedrze Archeologii i Filologii Egipskiej, utworzonej w 1892 roku.
 

Z kolekcji utworzono Muzeum Archeologii Egipskiej Petriego - akademickie muzeum UCL - w którego magazynach egipskie tkaniny przeleżały do 1977 roku, kiedy przekazano je do konserwacji w laboratorium Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, gdzie ponownie zwrócono uwagę na „Odzienie z Tarkham”.
 

Według ekspertów, koszula mogła być noszona przez szczupłą kobietę lub nastolatka, a jej oryginalnej długości nie można ustalić, gdyż brakuje dolnego obrębienia.
 

Jak poinformowała dr Alicja Stevenson, kurator Muzeum Archeologii Egipskiej Petriego, archeolodzy przypuszczali, że koszula pochodzi z czasów I Dynastii ze względu na miejsce odkrycia, ale dzięki przeprowadzonemu badaniu uzyskano potwierdzenie, że może być nawet starsza, co czyni „Odzienie z Tarkham” najstarszym znanym egipskim elementem ubioru z utkanego materiału.
 

Koszula jest aktualnie eksponowana w Muzeum Archeologii Egipskiej Petriego w Londynie.
 

Źródło: PAP