Jak informował Urząd Starożytności Izraela (IAA), na stanowisku archeologicznym Tel Rechow w północnym Izraelu odkryto przypadkowo ceramiczną figurkę sprzed ok. 3400 lat. Rodzice 7-letniego chłopca, mieszkający w wiosce Tel Teomim w Dolinie Bet Sze’an w Dystrykcie Północnym Izraela, zgłosili władzom odkrycie podczas wycieczki krajoznawczej starożytnej figurki na płytce wielkości dłoni dorosłego człowieka.

Chłopiec znalazł artefakt pod ruchomym kamieniem podczas wspinaczki na wzgórze Tel Rechow, gdzie znajdują się ruiny starożytnego miasta z epoki brązu i epoki żelaza.

Jak informował prof. Amihai Mazar, emerytowany wykładowca z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, kierujący obecnie pracami wykopaliskowymi na stanowisku Tel Rechow, znalezisko to typowa dla kultury kananejskiej ceramiczna figurka z okresu XV-XIII w. p.n.e.

Figurki takie wytwarzano przez wypełnianie gliną gotowej formy i wypalanie w piecu, uzyskując efekt płaskorzeźby – wypukłej figurki wystającej z płaskiego podłoża.

Dobrze zachowane znalezisko z Tel Rechow przedstawia nagą kobietę, prawdopodobnie postać Asztarte – kananejskiej i fenickiej bogini miłości, płodności i wojny.

Zdaniem prof. Mazara, figurka należała prawdopodobnie do jednego z mieszkańców starożytnego miasta Rechow w okresie, gdy obszar Doliny Beit She’an znajdował się pod panowaniem egipskich faraonów.

Przedstawiciele Urzędu Starożytności Izraela przygotowali dla młodego odkrywcy specjalny dyplom z wyrazami wdzięczności i certyfikatem dobrej postawy obywatelskiej, który został wręczony chłopcu podczas uroczystości zorganizowanej w jego szkole. 
 

Źródło: PAP