Icehotel, czyli dosłownie lodowy hotel, już po raz 32 stanął w Szwecji. Obiekt został zaprojektowany przez 27 artystów z całego świata. Oprócz zimowego kompleksu z lodowych brył z rzeki Torne w Jukkasjärvi otworzono również trzy całoroczne apartamenty.

Icehotel to nie tylko fantazyjne apartamenty

Budowa tegorocznego hotelu potrwała w sumie 6 tygodni. Pracownicy wykorzystali 25 tys. śnieżno-lodowych sześcianów oraz 200 ręcznie rzeźbionych kryształów lodu – wykorzystano je między innymi do przyozdobienia żyrandoli. Najbardziej zjawiskowym miejscem w nowym obiekcie jest apartament zaprojektowany przez brytyjski duet ojca i córki Jonathana i Marnie Green. Dickensian Street wygląda jak wiktoriańska dzielnica Londynu. Nie mogło więc zabraknąć wykonanych z lodu sklepów, uliczek, a nawet pubu.

Równie ciekawy jest apartament Great Gatsby urządzony w stylu art déco. Z kolei w pokoju W łóżku z kurczakami główną atrakcją są wyrzeźbione w lodzie... kurczaki właśnie. Holenderscy projektanci Edith Van de Wetering i Wilfreda Stijgera nawiązali w ten sposób do znanego również w Polsce powiedzenia o chodzeniu spać z kurami. W takim miejscu nabiera to dosłownego znaczenia.

Lodowa sztuka i architektura to niejedyne atrakcje, jakie czekają na gości. Icehotel będzie czynny do kwietnia 2022 r., ale poza sezonem na terenie kompleksu będzie można między innymi przejechać się psim zaprzęgiem lub skuterem śnieżnym, wykąpać w przeręblu czy skosztować dań z wielokrotnie nagradzanej lodowej restauracji. Lodowy hotel jest położony w Laponii, a tu szanse na zobaczenie zorzy polarnej są bardzo wysokie.

Jak działa lodowy hotel?

Wróćmy do sezonu zimowego. Większość ludzi na świecie ucieka przed mrozami do tzw. ciepłych krajów. Nie brakuje jednak i takich, którzy marzą o jak najniższych temperaturach. Czy w hotelu wykonanym z lodu da się spać? I jak jest to możliwe? Na stronie internetowej kompleksu czytamy, że temperatura utrzymuje się na stałym poziomie i wada się  od -5 do -7 st. Celsjusza. Goście dostają jednak specjalne śpiwory testowane w ekstremalnych temperaturach. Typową piżamę należy we własnym zakresie zamienić na termiczną bieliznę, ciepłą czapkę, grube skarpety i kilkuwarstwowy sweter.

Co ciekawe, pokoje gościnne są otwierane dopiero o godzinie 18:00. Przez całą dobę goście mogą korzystać z ogrzewanego budynku usługowego, w którym mieści się przechowalnia bagaży, łazienka, prysznic i sauny.

Zdjęcia z Icehotelu zobaczysz w galerii na samym dole artykułu.

Źródło: Ice Hotel