W internecie regularnie pojawiają się oferty sprzedaży domów za symboliczne euro – najczęściej we Włoszech. Od tygodni rynek nieruchomości elektryzuje jednak wiadomość zza oceanu. Na sprzedaż trafiły nie pojedyncze domostwa, a cała wieś. W dodatku szwajcarska i... położona w Kanadzie.

Mowa o Edelweiss Village w prowincji Kolumbia Brytyjska, niedaleko miasteczka Golden. W tym wypadku cena nie jest niska. Gra toczy się jednak nie tylko o pieniądze, ale też, a może i przede wszystkim, o zachowanie tego miejsca dla przyszłych pokoleń. Dlaczego to tak ważne?

Edelweiss Village to miejsce narodzin wspinaczki górskiej w Kanadzie

Golden stało się ważnym ośrodkiem turystycznym na początku XX w. Stało się to po tym, jak Canadian Pacific Railway zatrudniła doświadczonych szwajcarskich przewodników do pomocy przy pokonywaniu i opisywaniu górskich szlaków.

Miasteczko jest położone pomiędzy dwoma łańcuchami górskimi: Columbia Mountains i Rocky Mountains. Aby przyjezdni pracownicy i ich rodziny mogli się szybciej zaaklimatyzować, w latach 1910-1912 wybudowano sześć domków w stylu szwajcarskim. Nowo powstałą wioskę nazwano Edelweiss Village. Od tamtej pory wspinaczka górska jest jedną z ulubionych aktywności miejscowych i turystów.

Ponad 100 lat później szwajcarskie domy cały czas stoją na zboczu wzgórza, przy wjeździe do miasta od strony zachodniej. Widać stamtąd panoramę miasteczka i Dolinę Kolumbii. Choć lokalizacja wydaje się bardzo atrakcyjna, wioska od lat jest opustoszała. Piękne położenie okazało się jednocześnie zaletą i przekleństwem. Mieszkańcy zalesionego wzgórza mieli problem z transportowaniem zapasów żywności i nie tylko. W latach pięćdziesiątych XX wieku większość z nich przeniosła się do miasteczka Golden.

Szwajcarska wioska czeka na drugie życie. Kto je ufunduje?

Niedawno Edelweiss Village została wystawiona na sprzedaż. Cena tpo 2,3 miliona dolarów. Internauci z miejsca zaczęli proponować, jak zrewitalizować zabudowania. Według użytkowników Twittera szwajcarska wioska w Kanadzie mogłaby zostać przerobiona na mieszkania dla uchodźców z Ukrainy, schronisko dla bezdomnych lub komunę społeczności LGBT.

– A może oddamy ziemię rdzennym mieszkańcom, zamiast sprzedawać bogaczowi, który nie użyje jej dla dobra reszty społeczeństwa? – proponuje jedna z internautek.

Podobnych głosów jest więcej. Może nie tyle dotyczących rdzennych ludów, ile uratowania wioski przed sprzedażą i niepewną przyszłością. Powstała nawet inicjatywa Saving Swiss Edelweiss Village. Jej założyciele chcą przypomnieć opinii publicznej o dziedzictwie szwajcarskich przewodników górskich oraz ich wkładzie w dzisiejszą turystykę górską w zachodniej Kanadzie.

Następnie planują zaangażować wpływowe osobistości z Kanady, Szwajcarii oraz innych krajów i rozpocząć globalną kampanię crowdfundingową na zakup wioski. Docelowo Edelweiss Village miałaby być miejscem promocji zrównoważonej turystyki kulturowej.

Rocky Mountains (Góry Skaliste) – raj dla wspinaczy

Łańcuch górski Rocky Mountains rozciąga się od Kolumbii Brytyjskiej do Nowego Meksyku na długości ok. 4800 km. Najwyższy szczyt po kanadyjskiej stronie to Mount Robson (3954 m n.p.m.). Zimą Góry Skaliste przyciągają narciarzy i snowboardzistów, za to fanów trekkingu i wspinaczki można spotkać na szlakach przez cały rok.

W Kanadzie największą popularnością cieszą się parki narodowe:

  • założony w 1885 r. Banff National Park (historycznie trzeci park narodowy na świecie po Yellowstone i Królewskim Parku Narodowym w Australii),
  • Waterton Lakes National Park,
  • Yoho National Park.

Źródła: Tourism Golden; Saving Swiss Edelweiss Village