Książki o kawie: World Atlas of Coffee

Gdybym miał polecić jedną książkę jako pierwszy kawowy tytuł na waszej półce, z pewnością byłby to właśnie „World Atlas of Coffee" Jamesa Hoffmanna. Jej autor jest utytułowanym baristą, który na swoim koncie ma między innymi tytuł Mistrza Świata. W książce znajdziecie wszystko to, co początkujący miłośnik kawy powinien wiedzieć. Procesy dojrzewania owoców, zbiorów, obróbki i wypalania ziaren zostały opisane w bardzo przystępny sposób. Co prawda książka dostępna jest tylko w języku angielskim, ale wykorzystany język nie zmusza do ciągłego zaglądania do słownika. Z czystym sumieniem polecam też kanał YouTube autora. To prawdziwa skarbnica ciekawostek i szalonych kawowych eksperymentów. 

Książki o kawie: Coffee Dictionary

Świetna pozycja w znanej i niezwykle przystępnej formie. Autorzy zgromadzili najważniejsze słowa i wyrażenia ze świata kaw specialty, a następnie ułożyli je w alfabetycznym porządku. Ta książka z pewnością przypadnie do gustu osobom, które lubią czytać o kawie, degustując poranną filiżankę naparu. Wiele z haseł jest zwięzłych i krótkich na tyle, by swobodnie przeczytać je przy porannej dawcy kawy. „Coffee Dictionary" to też niezłe miejsce na poszukiwanie inspiracji do pierwszych kawowych zaparzeń. W książce znajdziecie proste wytłumaczenia najpopularniejszych metod parzenia i konkretne wskazówki, które przydadzą się przy pierwszych kilku próbach. 

Książki o kawie: Kawa. Esej

Świetna pozycja dla miłośników osadzania potraw i napitków w kulturze. Autor na kilkuset stronach tłumaczy zagadnienie, co do którego prawdziwi miłośnicy czarnego naparu nie mają wątpliwości – w wielu wypadkach kawa tłumaczy kulturę dużo lepiej od innych jej elementów. Czy picie kawy mogło uchodzić za dowód zniewieściałości? Dlaczego odmawianie współmałżonce filiżanki naparu mogło skończyć się rozwodem? Czym groziła wizyta „węszyciela kawy”? A może pierwszą wiedeńską kawiarnię tak naprawdę założył Polak? To tylko kilka pytań, których rozwinięcie i rozwikłanie znajduje się na stronach tej świetnej pozycji. 

Książki o kawie: Coffee Spots Polska

Była teoria, czas na praktykę. Agnieszka Bukowska i Krzysiek Rzyman przejechali tysiące kilometrów wzdłuż i wszerz Polski, by odwiedzić ponad 30 kawiarni z kawami specialty. Ich tytuł to kompleksowy przewodnik po tym, co w kawowej Polsce najlepsze. Na liście odwiedzonych przez nich miejscowości znajdziecie duże ośrodki takie jak Warszawa, Wrocław czy Poznań, ale też mniejsze miejsca jak Gołdap czy Cisna. „Coffee Spots Polska" to jedna z najcenniejszych pozycji na mojej półce. Uratowała mi skórę dziesiątki razy i pozwoliła poznać miejsca, których nigdy sam bym nie znalazł.