Jaką formę przybiorą dzieła dwóch zupełnie odmiennych kultur? Odpowiedzi na to pytanie trzeba szukać w Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie możemy obejrzeć wystawę „ Sztuka Wicekrólestwa Peru”. Dzieła z kolekcji Barbosa-Stern to przykład kultury Wicekrólestwa Peru – jednej z kolonii hiszpańskich , która na pocztąku swego istnienia obejmowała niemal cała Amerykę Południową.

Na wystawie można zobaczyć m.in. obrazy Matki Boskiej, wizerunki świętych, sceny religijne, jak również dzieła malarstwa świeckiego i przedmioty codziennego użytku. Zbiory są niezwykłą mieszanką europejskiego chrześcijańskiego renesansu i i kultury inkaskiej. To właśnie dzięki temu oglądajac wystawę możemy odczuć jednocześnie egoztykę kultur prekolumbijskich ale również bliskość dobrze nam znanej kultury czasów odrodzenia.

Oglądając takie dzieła jak „Archanioł z arkebuzem” czy „Chrystus Wybawiciel od trzęsień ziemi” z łątwością można wyobrazić sobie jak chrześcijaństwo na Nowym Kontynecie dostosowywało się do realiów kultury inkaskiej. W ten sposób dzieła objaśniały mieszkańcom Wicekrólestwa Peru treści nowej wiary.

Kolekcja Barbosa-Stern to zbiór wieloletnich starań, który do te pory był pokazywany na ponad stu wystawach na całym świecie. Teraz z okazji 95-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Peru, możemy ją oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie do 20 maja 2018 r. do czego gorąco zachęcam.

Autor: Paweł Sadowski