1 sierpnia to rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Mimo że zryw po 63 dniach zakończył się klęską, to dziś uważa się go za jedno z najważniejszych i najbardziej jednoczących doświadczeń w historii Polski, a na pewno Warszawy. Każdego roku w całym kraju, nie tylko w stolicy, organizowane są różne wydarzenia upamiętniające zmarłych i żyjących biorących udział w walkach. Szczególnym momentem obchodów jest Godzina „W” (17:00).

Zdjęcia z Powstania Warszawskiego poprawione przez AI

Niektóre zdjęcia zachowane z Powstania Warszawskiego uchodzą dziś za kultowe. Dopiero kilkadziesiąt lat później dzięki najnowszym technologiom mogliśmy zobaczyć je w kolorze i lepszej jakości. Autor instagramowego profilu Sztuczna Polska wykorzystał sztuczną inteligencję do odświeżenia kilku powstańczych fotografii. Zdjęcia zamieszczone w sieci przedstawiają nie tylko Warszawiaków, ale też miasto w ruinie.

– Wykorzystałem najnowsze narzędzia AI do odtworzenia znanych ujęć z Powstania Warszawskiego. Chciałem, żeby te grafiki przypominały formatem, kolorem i głębią fotografie, które każdy z nas może zrobić dziś aparatem w smartphonie. Nie chodziło mi o dokładne odtworzenie tych zdjęć pod kątem historycznym, ale o zinterpretowanie ich w taki sposób, że od razu myślimy o innych miejscach na świecie, w których takie „Powstanie” dzieje się w tej chwili – tłumaczy Jacek Jabłoński w rozmowie z National-Geographc.pl.

Internauci od razu zauważyli, że biorąc pod uwagę wojnę toczącą się w Ukrainie, tego typu zdjęcia wydają się jeszcze bardziej aktualne.

Na profilu Sztuczna Polska na Instagramie można znaleźć wiele zdjęć nawiązujących do polskiej historii czy kultury, również popularnej. Jabłoński wykorzystał AI między innymi do odtworzenia herbów miast Polski z udziałem gwiazd Hollywood, czy stworzenia obsady serialu „Wiedźmin”, wzorując się na obsadzie „Świata według Kiepskich”.

Szukasz więcej fascynujących informacji na temat świata roślin i zwierząt, odkryć archeologicznych i nieskończonego Wszechświata? Zaprenumeruj magazyn „National Geographic Polska". Najnowszą ofertę znajdziesz na tej stronie.