W sercu Dolomitów – wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest wiele zabytków i miejsc wartych odwiedzenia. W tym regionie mówi się po włosku, niemiecku i, w niektórych dolinach – po ladyńsku. Nigdzie indziej kultura alpejska i śródziemnomorska tak mocno się nie zazębiają, tworząc unikalne połączenie. I mamy tu na myśli nie tylko zabytki, muzykę, styl życia, ale także bogactwo kulinarne regionu. Łączą się tu w sposób zaskakujący śródziemnomorska żywiołowość i spokojne, budzące podziw surowe, monumentalne krajobrazy.

Stąd przywozi się niepowtarzalne wspomnienia. I niezapomniane smaki, także różnorodne. Przejawiają się one w zderzeniu włoskiej witalności: w aperitifach, przepysznych przystawkach i aromatycznej kawie, i sycących alpejskich knedlach, apfelstrudlach i makaronach. Ale Południowy Tyrol jest też idealnym miejscem dla osób spędzających czas aktywnie.

Mountainbike in Val Venosta/Vinschgau
IDM Südtirol_Kirsten J. Sörries

Turystyka rowerowa

Region oferuje wszystko, czego rowerzysta mógłby oczekiwać. Setki kilometrów ponad tysiąca szlaków rowerowych o zróżnicowanym stopniu trudności zapraszają do odkrywania tych ziem. Dolomity, a w szczególności dolina Val Venosta/Vinschgau, są idealne do górskich wycieczek rowerowych. Mnóstwo oznakowanych tras rowerowych, wśród których każdy znajdzie ścieżkę dla siebie, zarówno o niskim poziomie trudności, jak i te stanowiące większe wyzwanie.

Większość tras rowerowych nie wymaga mozolnego pokonywania różnic wysokości, dlatego, nie tracąc nic ze swego uroku, są wygodniejsze do pokonania i dzięki temu idealne dla rodzin z dziećmi, które chcą aktywnie spędzić czas wśród pięknych krajobrazów.

Hiking in the Dolomites  
IDM Südtirol_Andreas Mierswa

Turystyka piesza i wspinaczka

Otoczony zasłużonym tytułem najbardziej słonecznego regionu Europy, Południowy Tyrol jest fantastycznym miejscem dla piechurów. Oddano do ich dyspozycji 16 000 kilometrów oznakowanych szlaków. Biegną pośród winnic i sadów, prowadzą do imponujących zamków i urokliwych jezior. Daje to turyście niezliczone możliwości eksploracji Dolomitów, wyjątkowo pięknego pasma górskiego, wpisanego na Światową Listę Dziedzictwa Przyrody UNESCO.

Bardziej doświadczeni wędrowcy mają tu idealne warunki do zdobywania stromych szczytów górskich, ale istnieje również wiele łagodniejszych tras dla tych, którzy wolą mniejsze wyzwania. Dolomity odwiedzają latem miłośnicy trekkingu, czyli pieszych wycieczek z plecakiem. Wyniosłe szczyty stanowią świetne wyzwanie dla wspinaczy.

Południowy Tyrol to wspinaczkowe El Dorado w każdej możliwej formie, na wszystkich poziomach trudności. Via ferraty oraz trasy wiodące pośród Dolomitów stanowią piękną scenerię dla niezapomnianych górskich przygód. Drei Zinnen w dolinie Alta Pusteria/Hochpustertal lub turnie Vajolet w masywie Rosengarten są szczególnie sławne. W całym regionie znajduje się mnóstwo tras wspinaczkowych i obiektów treningowych, ulokowanych w wyjątkowo malowniczych miejscach oraz oferujących pełen przekrój trudności wspinaczkowych – oraz rodzajów skał, takich jak gnejs, granit, porfir czy nawet marmur.

Well-deserved wellness treatments after an active day
IDM Südtirol_Alex Filz

Pełen relaks

Po aktywnym dniu turyści mogą zaznać nie tylko niezwykłej gościnności gospodarzy, ale także skorzystać z przyjemnych zabiegów odnowy biologicznej. Południowy Tyrol to raj dla osób poszukujących relaksu i dobrego samopoczucia. Wiele tu centrów SPA oferujących wyrafinowane zabiegi. Niektóre ośrodki mają swoją długoletnią historię i tradycje. W Merano/Meran – mieście, które słynęło z zabiegów regenerujących nadwątlone siły – już w XIX wieku bywała kilkakrotnie ówczesna Cesarzowa Austrii, Sissi. Dziś Merano słynie z łaźni termalnych, charakteryzujących się zróżnicowaną ofertą i wyjątkowym widokiem na pasmo górskie Texel. Wszystkie centra odnowy biologicznej w Południowym Tyrolu wykorzystują naturalne produkty zawierających substancje pozyskane z okolicznych traw, sosny, jabłek, a nawet win.

Aby się zrelaksować, nie trzeba jednak korzystać z ośrodków, wystarczy zanurzyć się w wodach jeziora Kalterer See / Lago di Caldaro, najcieplejszego kąpieliska w Alpach, lub innych – chłodniejszych, ale niezmiennie krystalicznie czystych – górskich jezior. Południowy Tyrol jest również rajem dla smakoszy, gdyż w regionie błyszczą gwiazdy gastronomii, a dokładnie 25 gwiazdek Michelin przyznanych 19 restauracjom!

Południowy Tyrol tylko zyskuje na bliższym poznaniu. I jest miejscem, które za każdym razem smakuje inaczej: zimą jest rajem dla narciarzy, latem dla tych, którzy cenią piękno przyrody i jej czystość. To region pełen uroku i niespodzianek, jak ukryty wodospad tuż przy szlaku, czy wyśmienite wino w niewielkiej lokalnej winnicy. To piękna i zaskakując mieszanka: smaków, temperamentów, języków, przyrody i cywilizacji. I za każdym pobytem smakuje jeszcze lepiej, bo tej różnorodności jest jego siła. Siła przyciągania.

 


Jak dotrzeć:

Samochodem: Dojazd trasą Brennerpass lub „drogą brennerską” (Brennerstraße). Podróż z Warszawy zajmie 15,  a z Krakowa – 11 godzin.

Samolotem: Lotniska położone najbliżej Południowego Tyrolu znajdują się w Innsbrucku lub w Weronie. Kolejne znajdują się w Monachium, Wenecji, Treviso,  Bergamo i Mediolanie.

Pociągiem: Do wyboru mamy dwie trasy: Monachium – Innsbruck – Brennero/Brenner – Bolzano/Bozen oraz Wiedeń  – Salzburg – Innsbruck – Brennero – Bolzano.