XXXII Zawody w Kajakarstwie Górskim „AMP Kamienna 2015” zostaną rozegrane 18-19 kwietnia w Szklarskiej Porębie. Odbywają się tutaj  od 1984 roku. To jedna z najstarszych cyklicznych imprez  w mieście.  Do Szklarskiej Poręby ściągają zarówno zawodowi kajakarze, jak i sympatycy tego sportu, członkowie klubów kajakowych oraz turyści. W Mistrzostwach w Kajakarstwie Górskim startują zawodnicy, którym nie straszny jest rwący nurt usianej wielkimi głazami rzeki Kamiennej.
Rzeka została odkryta dla polskiego kajakarstwa górskiego podczas wyprawy w Karkonosze zorganizowanej w 1983 roku przez Uniwersytecki Klub Kajakowy "Habazie" z Warszawy i Akademicki Klub Turystyki "Watra" z Gliwic.
Kamienna była najciekawszą rzeką przepłyniętą w ramach wyprawy. Tak zachwyciła wszystkich uczestników, że na jesieni 1983 roku na plenum Federacji Akademickich Klubów Kajakowych pojawił się pomysł, aby wszystkie kluby akademickie zrzeszone w Federacji (było ich wtedy kilkanaście) spotkały się wiosną przyszłego roku na zawodach w spłynięciu wybranego odcinka Kamiennej. Ten odcinek, zaczynający się nieco poniżej ujścia Szklarki, a kończący się przed pierwszym sztucznym progiem pozostał w programie zawodów do dziś. Ze względu na wysoki poziom wody w rzece Kamiennej tegoroczna edycja zawodów zapowiada się wyjątkowo ciekawie.


fot. materiały prasowe