Największa brytyjska linia lotnicza, uczciła 450. rocznicę urodzin Szekspira (23 kwietnia) wystawiając jego dzieła na pokładzie samolotu, podczas lotu do Włoch. Skrócone wersje dzieł dramaturga przedstawiła trupa The Reduced Shakespeare Company podczas porannego lotu z Lodnynu Gatwick do Werony. Występ aktorów trwał godzinę, a easyJet liczy na ustanowienie rekordu Guinessa za zrealizowane najwyżej na świecie przedstawienie teatralne, które odbyło się na wysokości ponad 11 000 metrów! Ten wyjątkowy występ jest częścią szerszej kampanii easyJet i wspiera inicjatywę, aby 23 kwietnia stał się narodowym Dniem Szekspira w Wielkiej Brytanii.

Dziedzictwo i kultura
są jednymi z kluczowych czynników wpływających na turystykę Wielkiej Brytanii. W ramach miesięcznej kampanii promocji miejsc kultu Szekspira, easyJet zorganizował serię darmowych przedstawień sztuk artysty na różnych lotniskach.  

Elementem kampanii było również umieszczenie 3 metrowej podobizny barda na kadłubie samolotu – tego samego, na pokładzie którego odbyło się później wyjątkowe przedstawienie na wysokościach. Aktorzy The Reduced Shakespeare Company wystąpili pomiędzy pasażerami, na przedzie samolotu, a przygotowania i próby miały miejsce w ośrodku szkoleniowym easyJet na lotnisku Londyn Luton.

- William Szekspir jest jednym z najsłynniejszych brytyjskich twórców i cieszymy się, że możemy wesprzeć inicjatywę, aby 23 kwietnia stał się Narodowym Dniem Szekspira w Wielkiej Brytanii. Aby dodatkowo podkreślić wagę 450. rocznicy jego urodzin poprosiliśmy trupę The Reduced Shakespeare Company o przedstawienie dzieł artysty podczas lotu do Werony. Mamy nadzieję, że udało nam się ustanowić rekord Guinnessa w kategorii przedstawienia teatralnego odbywającego się na wysokościach i dostarczyć rozrywki pasażerom lotu – skomentował Paul Moore, dyrektor ds. komunikacji easyJet.

- Kampania wspierająca inicjatywę, aby 23 kwietnia stał się Narodowym Dniem Szekspira w Wielkiej Brytanii trwała przez cały miesiąc. W tym czasie zorganizowaliśmy setki darmowych przedstawień na lotniskach, promowaliśmy akcję w reklamach na oparciach foteli samolotów i w naszym pokładowym magazynie, który jest czytany przez 5 milionów pasażerów miesięcznie. Prosiliśmy również naszych brytyjskich pasażerów o podpisywanie się pod petycją, a turystów z Europy zachęcaliśmy do odwiedzenia kultowych, szekspirowskich miejsc w Wielkiej Brytanii i do bliższego poznania sylwetki i dorobku artysty – dodał Moore.
Petycja, aby 23 kwietnia był Narodowym Dniem Szekspira w Wielkiej Brytanii została poparta przez Nadhima Zahawi, posła hrabstwa Stratford-Upon-Avon oraz wydawnictwo Bloomsbury Publishing. Aby projekt trafił do parlamentu, organizatorzy muszą zebrać 100 tysięcy podpisów pod petycją do końca lipca br.