Światowy Dzień Słonia ustanowiono, by zwrócić uwagę na losy słoni afrykańskich i azjatyckich.  Kiedyś w Kenii żyło ich ponad 1,3 mln, dzisiaj, przez susze, utratę siedlisk i kłusowników polujących na kość słoniową, można doliczyć się zaledwie 300 tysięcy. Dlatego tak ważna jest ochrona tego gatunku. A można się w nią włączyć na kilka sposobów.
Nasza mała Embu!
Redakcyjna rodzina Travelera powiększyła się o nowego członka. Zaadoptowaliśmy słoniątko z sierocińca Sheldrick Wildlife Trust w Kenii. Nasza nowa korespondentka z Kenii nazywa się Embu, ma niecałe dwa lata i mieszka obecnie w ośrodku dla osieroconych słoni. 

Nasze maleństwo - Embu

Trafiła tam, gdy kłusownicy zabili jej matkę. Ciosy okazały się bowiem cenniejsze niż życie. Embu została znaleziona przez wolontariuszy kenijskiego ośrodka, gdy już prawie bez sił błąkała się po okolicy. Słonica miała sporo szczęścia, że trafiła do słoniowego przedszkola. Tu nabiera sił, tu opiekunowie kilka razy dziennie karmią ją mlekiem, nacierają specjalnym olejkiem smarują końcówki uszu kremem z filtrem, wyprowadzają na spacer pod parasolkami.  Tu Embu poznaje inne osierocone słoniątka. Nowe imię nadali jej wolontariusze z ośrodka. A  nazwali ją tak od miejsca, w którym została znaleziona. Embu to powiat w Kenii, ale też nazwa tutejszego plemienia. Kiedy nasze słoniątko dorośnie może osiągnąć wagę nawet 3200 kg! Prawdziwa słonica! Jeśli będziecie ciekawi, jak jej się wiedzie, co miesiąc w National Geographic Traveler znajdziecie jej artykuł – najbliższy we wrześniowym wydaniu. 
Sheldrick Wildlife Trust w Kenii
Sierociniec Sheldrick Wildlife Trust niedaleko Nairobi, do którego trafiła nasza Embu, przyjmuje z całej Kenii młode słonie osierocone w wyniku kłusownictwa lub konfliktów z rolnikami. Razem z Embu w ośrodku mieszka kilkadziesiąt osieroconych słoni. Zwierzęta z Sheldrick pozostają w ośrodku do końca okresu, w którym trzeba je karmić mlekiem. Gdy usamodzielnią się, przenosi się je 160 km na południowy wschód, do dwóch ośrodków w Parku Narodowym Tsavo. Stamtąd stopniowo, we własnym tempie, wracają do życia na wolności. Cały proces trwa zwykle od 8 do 10 lat. 

Certyfikat potwierdzający adopcję. Embu członkiem ekipy Travelera!
Tak naprawdę każdy może zostać rodzicem zastępczym słoniątka z Sheldrick. Dzięki temu opiekunowie z ośrodka zdobędą środki na utrzymanie tego miejsca. Adopcji można dokonać przez stronę internetową www.sheldrickwildlifetrust.org. Trąba do góry!