Czy wiesz, że morza i oceany stanowią schronienie dla 80% gatunków roślin i zwierząt żyjących na naszej Planecie? Ten dom jest zagrożony.

Globalne przełowienie to obok zanieczyszczenia plastikiem jeden z największych problemów, jakie trawią oceany. Z roku na rok coraz więcej światowych zasobów ryb jest przełowionych. Problem ten dotyczy już ponad 33% stad ryb, a ponad 60% poławianych jest na maksymalnym możliwym poziomie. Jeśli nie zmienimy sposobów korzystania z zasobów mórz i oceanów na bardziej odpowiedzialne, grozi nam katastrofa.

Cena jest naprawdę wysoka. Utrata ryb  oznacza także utratę źródła pracy i pożywienia. Szacuje się, że byt co dziesiątej osoby na świecie zależy od zasobów mórz i oceanów a w rybołówstwie i akwakulturze zatrudnienie znajduje blisko 60 milionów kobiet i mężczyzn. Kolejne miliony pracują w przetwórstwie i handlu. Praca tych ludzi może zniknąć z dnia na dzień, a pustoszenie oceanów zagraża przybrzeżnym rybackim społecznościom, turystyce i gospodarce w wielu regionach na świecie.

 

Zwracaj uwagę na „mały niebieski znak”

Dzień Oceanów obchodzony 8 czerwca na całym świecie, ustanowiony przez Rząd Kanady w 1992 r., a przez ONZ  uznany w 2009 r. , ma nam przypominać, że wszyscy jesteśmy zależni od ekosystemów morskich, bez względu na to, gdzie mieszkamy. Właśnie dlatego, wszyscy powinniśmy czuć się odpowiedzialni za ich stan.

Z okazji tego święta organizacja pozarządowa MSC (Marine Stewardship Council) rozpoczyna globalną kampanię „Mały niebieski znak dla naszej Błękitnej Planety” (org. Little Blue Label, Big Blue Future), która ma zachęcać konsumentów na całym świecie do wspólnego działania na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców.

Co możesz zrobić? Tak naprawdę, by chronić ekosystemy morskie nie trzeba wielkich czynów: wystarczy ograniczyć ilość zużywanego plastiku, ze starannością segregować śmieci, a podczas codziennych zakupów do sklepowego koszyka wrzucać produkty rybne i owoce morza z certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa MSC. Ten niebieski znak daje nam gwarancję, że ryby pochodzą ze stabilnych, dobrze zarządzanych łowisk, a połowy w mniejszym stopniu wpływają na morski ekosystem.

Zrównoważone połowy oznaczają, że w ich trakcie mniej ryb i owoców morza trafia do sieci, dzięki czemu stada ryb mogą się odbudować. Ten typ połowów pomaga również chronić delfiny, albatrosy, żółwie i inne zwierzęta oraz siedliska morskie. Dodatkowo monitorowanie całego łańcucha dostaw produktów z certyfikatem MSC gwarantuje, że na nasz talerz nie trafią gatunki zagrożone wyginięciem.

Dzięki certyfikatowi MSC możemy z łatwością dokonywać odpowiedzialnych decyzji przy zakupie dzikich ryb i owoców morza. W ten sposób nie tylko dokonujemy świadomego, dobrego dla mórz i oceanów wyboru, ale także wspieramy rybaków, którzy poławiają w odpowiedzialny sposób oraz całą branże rybną, która wykonała pracę w celu uzyskania certyfikacji. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza teraz, gdy sektor rybołówstwa stawia czoła trudnym wyzwaniom będącym bezpośrednimi skutkami pandemii COVID-19 –  podkreśla Anna Dębicka, Dyrektor Programu MSC w Polsce i Europie Centralnej.

Działania organizacji MSC wspierają m.in. Mela Koteluk, Mateusz Damięcki, Katarzyna Żak, Kacper Kuszewski czy Grzegorz Łapanowski.

 

Przyjazny środowisku = przyjazny nam samym

Dobra wiadomość jest taka, że mamy coraz większą świadomość swoich działań. Jak wynika z badania przeprowadzonego na początku 2020 r. przez agencję GlobeScan, aż 40% polskich konsumentów obawia się, że do 2040 roku ich ulubiona ryba na zawsze zniknie (nie tylko) z menu.

Wygląda na to, że staramy się mniej szkodzić. W ciągu ostatniego roku co piąty Polak zdecydował się na zmianę marki lub produktu na taki, który sprzyja oceanom i populacjom ryb. Tyle samo osób deklaruje, że zaczęło wybierać inne niż dotychczas gatunki ryb oraz zmieniło miejsce, w którym kupuje ryby lub owoce morza (np. inny supermarket lub sklep rybny). W sumie aż 88% polskich konsumentów kierując się dobrem środowiska morskiego, chce w najbliższej przyszłości wprowadzić zmiany w sposobie wybierania ryb i owoców morza.

– Jeszcze nigdy nasze konsumenckie decyzje nie były tak istotne jak dziś. Na szczęście rodzi się nowa fala aktywizmu konsumenckiego, a konsumenci, kierowani troską o stan mórz i oceanów, coraz częściej zwracają uwagę na to, skąd pochodzą spożywane przez nich ryby i owoce morza oraz jak są pozyskiwane – podkreśla Dębicka.

 

Zmiana od najmłodszych lat

Dlatego tak ważne jest kształtowanie odpowiedzialnych, ekologicznych postaw od najmłodszych lat.  To właśnie z myślą o dzieciach organizacja pozarządowa MSC przygotowała pakiet edukacyjny dotyczący ekosystemów morskich i zrównoważonych połowów. Bezpłatne materiały mają pomóc rodzicom i nauczycielom w nauczaniu dzieci, zwłaszcza online - w trakcie kryzysu związanego z koronawirusem.

Materiały wprowadzają w świat morskich ekosystemów i wyjaśniają, w jaki sposób wybór ryb i owoców morza pochodzących ze zrównoważonych połowów może przyczynić się do tego, że nie zabraknie ich dla przyszłych pokoleń. 

W pakiecie znajdują się m.in. lekcja on-line, film edukacyjny, gry i zabawy edukacyjne oraz łamigłówki.

Najmłodsze pokolenia są zdeterminowane, aby znaleźć sposób na uratowanie naszej Planety i osiągnięcie trwałego dobrobytu w przyszłości. Warto tę pasję w nich podsycać!

Dostępne materiały:

1) Lekcja on-line 8 czerwca godz.13:00 z okazji Światowego Dnia Oceanów – dla dzieci, rodziców i nauczycieli.

2) Film edukacyjny „Mój tata jest rybakiem” – wprowadzający młodych ludzi w tematykę zrównoważonego rozwoju mórz i oceanów oraz uświadamiający, jak olbrzymią rolę odgrywają rybacy oraz zrównoważone połowy.

3) Materiały edukacyjne dla rodziców i nauczycieli – scenariusze lekcji, arkusze ćwiczeń, tematy do dyskusji, prezentacja oraz inne materiały, które mogą być przydatne podczas prowadzenia lekcji geografii, przyrody czy biologii.

4) Gry i zabawy edukacyjne dla dzieci w wieku szkolnym – 16-to stronicowy “Mój morski zeszyt” z łamigłówkami i zagadkami dla dzieci oraz gry i zabawy edukacyjne zachęcające do pracy w grupach i eksperymentowania, będące doskonałym uzupełnieniem pozostałych materiałów

5) Gry i zabawy dla najmłodszych – kolorowanka, krzyżówka, łamigłówki.

6) Przepisy kulinarne – dla całej rodziny.

Jedzenie nie jest już tylko prywatną sprawą, stało się dziś cywilizacyjną odpowiedzialnością, bo to od naszych codziennych wyborów zależy przyszłość Błękitnej Planety.