Ponad 90% światowych zasobów ryb jest wyczerpanych, znacznie uszczuplonych lub nadmiernie eksploatowanych. Krytycznie niski stan dziko żyjących populacji ryb jest obecnie jednym z największych wyzwań ekologicznych na świecie – informuje organizacja pozarządowa MSC i w Światowym Dniu Oceanów i nakłania ludzi na całym świecie do działania na rzecz ochrony zasobów mórz i oceanów.

Światowy Dzień Oceanów
Święto zostało ustanowione przez Rząd Kanady w 1992 roku, oficjalnie przez ONZ został uznany w 2009.  Stanowi okazję do podejmowania działań mających na celu ochronę dzikiej przyrody i zagrożonych siedlisk w morzach i oceanach.
Obchodzone 8 czerwca na całym świecie święto ma nam przypominać, że wszyscy jesteśmy zależni od oceanów. Dlatego też, bez względu na to gdzie mieszkamy, powinniśmy czuć się odpowiedzialni za ich stan. Również w Polsce. Akcję MSC w kraju wspierają znani i lubiani. Katarzyna i Cezary Żakowie, Pascal Brodnicki, Grzegorz Łapanowski i Kacper Kuszewski pojawili się na zdjęciach z niebieską rybką, zachęcając w ten sposób do wyboru ryb z certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa MSC, bo tylko ryba z takim certyfikatem dają gwarancję, że produkt pochodzi ze zrównoważonych połowów.

Pascal Brodnicki (Fot. MSC Polska, Weronika Mliczewska)


Michał Cessanis
Certyfikat MSC - dlaczego to takie ważne?
Zrównoważony połów to taki, który w mniejszym stopniu wpływa na ekosystem morski – mówi Anna Dębicka z MSC Polska - pozostawia więcej ryb w morzach i oceanach i sprzyja innym zwierzętom morskim. Ryby oznaczone niebieskim certyfikatem zostały złowione w taki sposób, aby nigdy nie zabrakło ich dla nas i dla przyszłych pokoleń. Rezultaty nadmiernej eksploatacji łowisk najlepiej pokazuje historia populacji dorsza u wybrzeży Nowej Fundlandii w Kanadzie. W 1992 roku, w wyniku wieloletnich intensywnych połowów, pozornie niewyczerpane łowisko dorsza załamało się - zabrakło w nim ryb. W rezultacie 40 tysięcy osób straciło pracę. Od tego wydarzenia minęło ponad 20 lat. Mimo upływu czasu populacja dorsza nie odbudowała się – głównie na skutek zmian w całym ekosystemie, w którym miejsce dorsza zajęły inne organizmy. - Właśnie dlatego razem z naukowcami, rybakami oraz organizacjami ekologicznymi opracowaliśmy standardy środowiskowe w zakresie zrównoważonego rybołówstwa – dodaje Dębicka z MSC Polska. Dzięki systemowi certyfikacji MSC rybacy na całym świecie wiedzą jak łowić dziko żyjące populacje ryb, aby nigdy nie zabrakło ich w morzach i oceanach. Przełowione zasoby ryb to największy, ale nie jedyny problem, do mórz i oceanów trafiają miliony ton śmieci. Największe wysypisko jest ponad dwukrotnie większe niż kontynentalna część USA – to tzw. płat śmieci znajdujący się na Oceanie Spokojnym. Według szacunków na całym świecie każdego roku ginie ponad milion morskich zwierząt z powodu śmieci w oceanach. Działajmy! Morza i oceany zajmują 71% powierzchni Ziemi. Wytwarzają większość dostępnego tlenu, pozwalają na utrzymanie różnych gałęzi gospodarki i dostarczają nam pożywienia. Ryby i owoce morza stanowią główne źródło białka dla ponad 3 mld ludzi na całym świecie, a kilkaset milionów ludzi utrzymuje się z rybołówstwa. Niestety zbyt często o tym zapominamy. Światowym Dzień Oceanów stanowi doskonałą okazję do działania. Razem zadbajmy o morza i oceany. Co możemy zrobić, aby morza i oceany były pełne ryb i tętniły życiem?
1.    Ograniczajmy ilość zużywanej wody. 2.    Ograniczajmy ilość „wytworzonych” przez siebie odpadów. 3.    Wybierajmy ryby i owoce morza z certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa MSC.
MSC Marine Stewardship Council (Rada Zarządzania Zasobami Morskimi) jest organizacją pozarządową założoną z inicjatywy WWF i firmy Unilever. Wraz z naukowcami, rybakami oraz organizacjami ekologicznymi MSC opracowała standardy środowiskowe w zakresie zrównoważonego rybołówstwa, aby promować przyjazne środowisku praktyki rybackie wśród konsumentów i partnerów na całym świecie. Działania MSC obejmują wyróżnianie odpowiedzialnych praktyk rybackich certyfikatem MSC, certyfikację w łańcuchach dostaw, współpracę z partnerami biznesowymi oraz programy edukacyjne wpływające na decyzje konsumentów na całym świecie. Więcej na: www.msc.org/pl