Premiera odcinka poświęconego katastrofie polskiego samolotu prezydenckiego,
w której zginęło 96 osób, wśród nich Prezydent Lech Kaczyński, odbędzie się
w niedzielę, 27 stycznia, o godz. 21.00 na National Geographic Channel. Mając na uwadze znaczenie tej tragedii w polskiej historii, światowa premiera programu odbędzie się właśnie w Polsce.

Scenariusz programu „Śmierć Prezydenta” oparto na oficjalnych raportach
i zeznaniach świadków. Podobnie jak wszystkie odcinki tej serii, program odtwarza szczegółowy przebieg katastrofy. Następnie eksperci rozkładają na czynniki pierwsze ustalenia prowadzonych śledztw po to, by szukać przyczyn katastrofy oraz pokazać, jak ich eliminowanie może wpłynąć na podniesienie bezpieczeństwa lotów w przyszłości. Twórcy, biorąc pod uwagę wszelkie dostępne do października 2012 roku, rzetelne informacje dotyczące katastrofy, starali się odtworzyć co mogło być przyczyną tej tragedii. W programie „Śmierć Prezydenta” widzowie zobaczą rekonstrukcję fatalnego lotu i przebiegu śledztwa, opinie ekspertów badających przyczyny tej tragedii oraz opowieści naocznego świadka, który był jednym z ratowników.

Seria „Katastrofa w przestworzach” bada najtragiczniejsze w historii katastrofy lotnicze. Dochodzenie prowadzone jest w oparciu o dramatyczne rekonstrukcje wydarzeń, archiwalne materiały zdjęciowe, opowieści ocalałych i ratowników oraz nowoczesną generowaną komputerowo grafikę (CGI). Seria pokazuje, jak katastrofy a następnie prowadzone w ich sprawach dochodzenia, wpłynęły przez lata na poprawę bezpieczeństwa lotów.

Seria „Katastrofa w przestworzach” produkowana jest dla National Geographic Channels International przez firmę Cineflix Production. Producentami wykonawczymi serii są Alex Bystram i Simon Lloyd z firmy Cineflix, a także Ed Sayer i Stephen Hunter z National Geographic Channels International.

 

Premiera „Katastrofa w przestworzach: Śmierć Prezydenta”, niedziela,
27 stycznia, o godz. 21.00

 

Powtórkowe emisje:

poniedziałek, 28 stycznia, godz. 19.10 i 23.05;

środa, 30 stycznia, godz. 22.05

piątek, 1 lutego, godz. 20.10