Forsberg nie tylko sam zbudował skrzynkę dla ptaków, ale też wyszkolił dzikie sroki tak, aby potrafiły korzystać z urządzenia jego autorstwa.

Automatyczny karmnik, czy jak mówi o wynalazku sam inżynier „skrzynka dla ptaków”, to urządzenie do samodzielnego montażu. Składa się z komory na zakrętki wyposażonej w czujnik, blatu, dozownika i podajnika karmy,. Urządzenie wykorzystuje też system Raspberry Pi.

Kiedy ptak przynosi znaleziony kapsel, może wygodnie usiąść na blacie. Potem musi umieścić śmieć w odpowiednim otworze. Czujnik zamontowany w koszu rejestruje dostarczenie przedmiotu, a dozownik uwalnia odpowiednią ilość karmy. Granulki spadają długą rurą na blat, gdzie czeka głodna sroka.

Na stronie swojego wynalazku Forsberg prezentuje cały proces powstawania urządzenia. Opublikował także kilka krótkich filmików pokazujących, jak skrzynka działa w praktyce. Widzimy na nich jak sroka odlatuje w nieznanym kierunku, po czym wraca z zakrętką w dziobie. Umieszcza ją w odpowiednim miejscu i czeka na nagrodę. Po chwili sytuacja się powtarza.

Fersberg postanowił nauczyć sroki zbierania śmieci, gdy po raz pierwszy zobaczył, jak bawią się zatrzaskami przy lampie na jego podwórku. Cały proces zaczął od szkolenia ptaków tak, aby wykorzystywały swoje umiejętności do zbierania śmieci w okolicy.

Najpierw postanowił zyskać ciekawość i przychylność ptaków. W tym celu ustawił na podwórku karmnik, który co kilka minut uwalniał do pojemnika odmierzoną ilość karmy. Gdy spośród wszystkich ptaków wybrał dwa, które widocznie były zainteresowane taką formą „zabawy”, przeszedł do kolejnego kroku. Teraz sroki musiały nacisnąć czerwony przycisk, aby dotrzeć do jedzenia.

W kolejnym kroku obok znanego już ptakom karmnika, wynalazca ułożył kilkanaście kapsli. Po początkowej konsternacji ptaki odkryły, że tym razem, aby dostać jedzenie, muszą wrzucić kapsle do znajdującego się w blacie otworu.

Cały proces szkolenia srok zajął Forsebergowi dwa tygodnie. Gdy kapsle dostępne w pobliżu karmnika się skończyły, ptaki szybko nauczyły się odnajdywać kolejne nakrętki „w terenie”.

Sroki to jedne z najbardziej inteligentnych ptaków. Od dawna wiemy, że potrafią rozwiązywać proste zadania, w celu uzyskania pożywienia, a nawet stosują narzędzia – np. cienkie patyki, dzięki którym docierają do owadów ukrytych w miejscach, do których nie mogą dotrzeć używając jedynie dzioba lub pazurów.

Niewykluczone, że Forseberg będzie nadal rozszerzał swoje badania, a jego wynalazek – prosty lecz znaczący – sprawi, że ptaki pomogą nam w sprzątaniu naszej okolicy. Choć idealnie by było, gdyby każdy sprzątał po sobie, a sroki nie musiałyby nas wyręczać.