„Gdyby to nie był Everest, to byśmy chyba nie weszli” – te słowa Leszek Cichy wypowiedział stojąc na szczycie Mount Everestu razem z Krzysztofem Wielickim. Dwaj Polacy brali udział w wyprawie pod kierownictwem Andrzeja Zawady, która przeszła do historii i otworzyła nowy rozdział światowego himalaizmu – zimowy wyścig po ośmiotysięczniki.

 

W tym roku obchodzimy 40. rocznicę tego niezwykłego dokonania. Pierwsze spotkania z bohaterami tamtych wydarzeń już za nami. W czwartek w warszawskim kinie Luna odbył się specjalny pokaz krótkometrażowego filmu dokumentalnego „Gdyby to nie był Everest”.

 

Film w reżyserii Stanisława Jaworskiego miał swoją premierę w 1981 roku, czyli zaledwie rok po zdobyciu przez Polaków Everestu zimą. Na produkcję składają się oryginalne zdjęcia i nagrania z wyprawy, autorstwa Józefa Bakalarskiego, Walentego Fiuta, Stanisława Jaworskiego oraz Ryszarda Szafirskiego.

 

Na nagraniach słychać też autentyczne rozmowy, jakie uczestnicy wyprawy prowadzili między sobą lub z kierownictwem wyprawy przez radiotelefon.Zwieńczeniem filmu jest emocjonująca scena, w której zebrani w bazie członkowie ekipy rozmawiają przez radio z Krzysztofem Wielickim i Leszkiem Cichym.

 

„Strasznie ciężko… Bardzo się boimy tego zejścia. Będziemy bardzo uważać” – meldują stojący na szczycie himalaiści. Na szczęście udało im się zejść, a 17 lutego 1980 roku rozpoczął historię lodowych wojowników.

 

40 lat zimowego himalaizmu

W ramach obchodów 40. rocznicy zimowego Everestu odbędzie się jeszcze m.in. walentynkowy benefis Aleksandra Lwowa, jednej z najbardziej barwnych postaci polskiego himalaizmu.

W sobotę 15 lutego w Muzeum Sportu w Warszawie, pod patronatem National Geographic Polska, odbędzie się uroczysta rocznicowa gala organizowana przez Fundację Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady.

Tego samego dnia organizowany jest bieg Everest Warszawski na dystansie 8848 metrów. Tyle samo – oczywiście n.p.m. – wynosi wysokość Góry Gór.

Z kolei w Kinie Elektronik odbędzie się spotkanie poświęcone Andrzejowi Zawadzie, twórcy polskiej szkoły zimowego himalaizmu. W czasie spotkania pokazane zostaną filmy Anny Pietraszek „W lodowym piekle” oraz „Ostatnia rozmowa”. Gościem specjalnym ma być Anna Milewska, wieloletnia partnerka życiowa Zawady.

16 lutego w kinie Luna odbędzie się premiera filmu „Everest dla każdego” z udziałem jego twórców: Macieja Bielińskiego, Adriana Dmocha, Janusza Kalinowskiego, Roberta Kielaka i Dariusza Załuskiego, oraz z komentarzem Leszka Cichego.

W poniedziałek, w dokładną rocznicę wejścia na Mount Everest w 1980 roku, Fundacja Himalaizmu Zimowego im. Andrzeja Zawady zaprasza do Nove Kino Wisła na spotkanie z uczestnikami legendarnej wyprawy.

40-lecie zimowego himalaizmu będziemy celebrować przez cały rok, m.in. w ramach Festiwalu Podróżników National Geographic, który zagości w Łodzi już w 21 marca 2020.

 

Katarzyna Grzelak