Impreza poświęcona jest francuskim filmom przyrodniczym, które pokazywane są na Festiwalach Filmów Przyrodniczych w Ménigoute we Francji. Gościem specjalnym będzie Laurent Charbonier, reżyser z filmu „Zakochane zwierzęta", współtwórca zdjęć do „Makrokosmosu". Do Białowieży przyjadą zarówno reżyserzy filmów, jak i organizatorzy Festiwalu Filmów Przyrodniczych z Ménigoute, dyrektor IFFCAM oraz samorządowcy z Departamentu Deux-Sevres. Odbędą się specjalne seanse i warsztaty filmowe dla młodzieży prowadzone przez francuskich reżyserów. Zaprezentowane zostaną też dwa polskie filmy, bezpośrednio związane z miejscem odbywania się Spotkań – Puszczą Białowieską: „Opowieść o żuku. Potęga karła", Bożeny i Jan Walencików należący do serii „Saga prastarej puszczy" oraz film o Simonie Kossak Beaty Hyży-Czołpińskiej pt. „Miejsce w raju". Oba filmy przedstawią ich autorzy. Spotkaniom z filmem francuskim towarzyszyć będzie otwarcie wystawy fotograficznej w Białowieskim Parku Narodowym, prezentującej region Deux-Sevres we Francji. Dodatkową atrakcją będzie degustacja francuskich produktów regionalnych: francuskie wino, sery i… mała niespodzianka. Spotkania z filmem przyrodniczym współorganizowane są przez Białowieski Park Narodowy, Fundację Edukacyjną Jacka Kuronia, Technikum Leśne w Białowieży oraz Ośrodek Francuski Deux-Sèvres w Białej Podlaskiej. Partnerami spotkań są Białowieski Ośrodek Kultury oraz XVI LO Nr 53 z oddziałami dwujęzycznymi im. S. Sempołowskiej w Warszawie. Spotkania z filmem przyrodniczym maja charakter edukcyjny. Wstęp na wszystkie wydarzenie - bezpłatny!

Start: piątek, 13 lutego 2015, 16:00
Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego, Park Pałacowy 11, Białowieża

Projekcje filmów i spotkania z twórcami:


16.15-16.45
Efekt motyla (Au hasard), Tiphaine Hertault, projekcja i spotkanie z twórcą filmu.
Efekt motyla – czy trzepot skrzydeł motyla w Ohio może spowodować burzę piaskową w Teksasie?Czas trwania filmu: 14 min.

16.45-17.30
Wodniczka – uwodziciel z bagien (Wodniczka – le séducteur des marais), Yvon le Gars. Film przedstawi Dominique Brouard, dyrektor Instytutu Filmu Przyrodniczego IFFCAM z Francji.

Film poświęcony wodniczce, małemu ptaszkowi z rodziny wróblowatych, występującemu jedynie w Europie i zagrożonemu wyginięciem. Nakręcony w Bretanii, w Biebrzańskim Parku Narodowym w Polsce oraz w Hiszpanii.
Czas trwania filmu: 24 min.

17.30-18.15
Zwierzęcy instynkt (Instinct Animal), Guillaume Collombet – projekcja i spotkanie z twórcą filmu.
Poznajcie przyrodę od środka, wejdźcie w skórę zwierzęcia... To spojrzenie na Was, takimi jakimi nigdy się nie widzieliście… My, ludzie, boimy się kiedy znajdziemy się w ciemnym lesie sami albo kiedy zgubimy się i zapada noc... Nie wyobrażamy sobie, że zwierzęta czują najwięcej obaw, kiedy w ich królestwie pojawia się człowiek...
Czas trwania filmu: 30 min.

18.15-19.30
Chambord. Pałac natury (Chambord), Laurent Charbonnier – projekcja i spotkanie z twórcą filmu.

Wybudowany w XVI wieku przez króla Franciszka I zamek Chambord należy do najbardziej osobliwych skarbów francuskiego renesansu. Budowlę otacza pięć hektarów lasów i ogrodów, które uważane są za największy i najstarszy zamknięty park w Europie. W tym niezwykłym środowisku żyje wiele przeróżnych gatunków zwierząt, m.in. rybołowy, salamandry, bociany czarne, orzełki włochate i żbiki.
Czas trwania filmu: 52 min.

Po projekcjach otwarcie wystawy fotograficznej prezentującej Departament Deux-Sevres oraz  degustacja francuskich produktów regionalnych.

14 lutego 2015 (sobota) godz. 11.30-13.00
Miejsce: Kino Żubr, Białowieża, Sportowa 1


Opowieść o żuku. Potęga karła, Bożena i Jan Walencikowie – projekcja filmu i spotkanie z autorami.
Żuk leśny – dla wielu nieznaczący „robak" - od pierwszych dni dorosłego życia pokonuje przeszkody, jakie gotuje mu świat olbrzymów: samochodów, koni, żubrów, wilków i innych zwierząt. Okazuje się, że ten karzeł robi coś, bez czego las nie mógłby istnieć. Wreszcie i on odnajduje swoją „ziemię obiecaną". Upiorny pech sprawia, że na jego drodze staje człowiek... Film jest częścią serii fabularyzowanych opowieści przyrodniczych z Puszczy Białowieskiej pt. „Saga prastarej puszczy".
Czas trwania filmu: 52 min.

14 lutego 2015 (sobota) godz. 16.00 – 19.30
Miejsce: Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego,
Białowieża, Park Pałacowy 11


16.00-17.15
W rytmie żywej ziemi (Au rythme du bocage), Marie Daniel, Fabien Mazzacco, Aude Moreau Gobard. Film przedstawi Dominique Brouard, dyrektor Instytutu Filmu Przyrodniczego IFFCAM z Francji.
Pokryte zaroślami miedze, które we Francji nazywają bokaż, ciągną się na przestrzeni tysięcy kilometrów. Toczy się w nich życie i  przeplata w niewidzialne dla człowieka zależności. Ten krajobraz to kompromis między człowiekiem a naturą, między  działalnością rolniczą a dziką przyrodą.
Czas trwania filmu: 58 min.

17.15-19.00
Zakochane zwierzęta (Les animaux amoureux), Laurent Charbonnier – projekcja filmu i spotkanie z autorem.

Na krach i na sawannie, w dżungli i w lasach klimatu umiarkowanego, we wszystkich zakątkach kuli ziemskiej zwierzęta zachowują się podobnie, w okresie godowym są po prostu zakochane. Pasjonujący, nominowany do nagrody Cezara, dokument o romantycznej naturze dzikich zwierząt. Twórca filmu, Laurent Charbonnier, odwiedził ze swoją ekipą 16 krajów (m.in. Biebrzański Park Narodowy), gdzie udało mu się sfilmować ponad 80 gatunków zwierząt i ich zachowań godowych. Muzykę do filmu skomponował Philip Glass.
Czas trwania filmu: 85 min.

19.00-19.30
Przyroda Puszczy Białowieskiej w obiektywie filmowców z Francji – projekcja materiału filmowego przygotowanego przez stażystów Instytutu Filmu Przyrodniczego z Ménigoute (IFFCAM) podczas stażu odbywanego aktualnie w PB.
Planowany czas trwania filmu: ok. 15 min.

15 lutego 2015 (niedziela) godz. 17.00-19.00
Miejsce: Kino Żubr, Białowieża, Sportowa 1


Miejsce w raju, Beata Hyży-Czołpińska, projekcja filmu i spotkanie z autorką oraz jednym z bohaterów - Lechem Wilczkiem

Reportaż przedstawiający sylwetkę Simony Kossak – biologa, profesora nauk leśnych, popularyzatorki nauki, która całe życie poświęciła przyrodzie Białowieskiego Parku Narodowego. Razem ze swoimi życiowym partnerem, fotografem Lechem Wilczkiem spędzili kilkadziesiąt lat w leśniczówce Dziedzinka - miejscu w raju.
Czas trwania filmu: 47 min.