Spotkania z Filmem Górskim to międzynarodowy konkurs filmowy. Do finału zakwalifikowało się 25 filmów o tematyce górskiej, różnych pod względem podejścia do tematu, budżetu i realizacji. Na autorów zwycięskich  produkcji czekały drewniane statuetki wykonane przez artystę – Marcina Rząsę oraz nagrody pieniężne.

W składzie jury głównego znaleźli się m.in. himalaista, grafik  i wykładowca. Filmy wybierali: Piotr Pustelnik, Michał Bukojemski, Augusto Golin, Krzysztof Kokoryn i Mirella Kurkowska. – Poziom filmów był wysoki. Mieliśmy trudne zadanie, choć śmiesznie to brzmi w kontekście zmagań górskich bohaterów – mówił Augusto Golin.

Zwycięskie filmy
Grand Prix Spotkań z Filmem Górskim (Wielką Drewnianą Górę i nagrodę pieniężną w wysokości 4 000 zł) otrzymał film „Cerro Torre – Szanse kuli śnieżnej w piekle” w reżyserii Thomasa Drinhofera. Jurorzy docenili warsztat filmowy, w tym: sposób narracji, konstrukcję dzieła oraz zdjęcia.

– To niezwykła opowieść o zmaganiach z samym sobą, pogodą oraz przeciwnościami losu na górze, która uchodzi za kwintesencję alpinizmu – uzasadniło swój wybór jury.
            
Nagroda specjalna 10. SzFG powędrowała do Jerzego Porębskiego, reżysera filmu „Zakopiańczycy”. To zabawna i wzruszająca historia najmniejszego w Polsce klubu wysokogórskiego, która powraca we wspomnieniach przyjaciół: ratowników TOPR, przewodników górskich i lekarzy.
            
Wręczono również nagrodę Naczelnika TOPR za „dalekie od tradycyjnego podejście do wspinaczki” ukazane w filmie „Chiński jam session”. Film pokazuje, że alpinizm może opierać się na przyjaźni i zabawie, które są ważniejsze niż sam wspinaczkowy cel.

Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego wyróżnił film „Lhamo – dziecko Himalajów” jako najlepiej obrazujący więź człowieka z przyrodą. Jury doceniło chwyt formalny - ukazanie syntezy czasu i życia tybetańskiej społeczności oczami dorastającej dziewczynki.
            
Nagroda Burmistrza Miasta Zakopane trafiła do autorów filmu „Distilled”. Nagrodzono sposób, w jaki autor filmu pokazał transformację życia głównego bohatera, dokonującą się dzięki górom.
            
Swoją nagrodę wręczyło również Jury Młodzieżowe, w składzie którego znaleźli się uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem.  Młodzież najwyżej oceniła film „Erebus. Spóźniona operacja” – historię operacji policyjnej poszukującej na Antarktydzie śladów po rozbitym w 1979 r. roku samolocie.
            
Co najbardziej spodobało się publiczności 10. Spotkań z Filmem Górskim? Największą liczbę głosów zdobyła słowacka produkcja  „Ślady stóp na grani” autorstwa Pavola Barabasza.
            
Poszczególne werdykty były bardzo różne. Dlaczego? – Inne kwestie były dla nas ważne – tłumaczył Augusto Golin z jury głównego. Werdykty jury młodzieżowego i publiczności uzupełniają się z wyborem jury głównego.

Nie tylko film
Jednak Spotkania z Filmem Górskim to nie tylko festiwal filmowy. To spotkania ze wszystkim, co z górami związane: fotografią, literaturą, przyrodą i przede wszystkim – ludźmi.
            
Tym, co w tegorocznej edycji mogło przyciągać najbardziej, byli właśnie goście. A wśród nich: Edurne Pasaban - pierwsza kobieta, która zdobyła wszystkie 8-tysięczniki, polscy himalaiści: Anna Czerwińska, Krzysztof Wielicki, Piotr Pustelnik, Kinga Baranowska, Janusz Majer i inni. W programie festiwalu znalazły się jeszcze: terenowe warsztaty z ratownikami TOPR - Akademia Górska, wykłady otwarte o bezpieczeństwie w górach, wycieczki. Imprezie towarzyszył kolejny jubileusz - obchody 75-lecia polskiego himalaizmu, oraz, jak co roku, puchar Polski w boulderingu Zako Boulder Power. Na kilka dni do Zakopanego przenosi się cały górski świat. – To jest prawdziwy górski festiwal, bo jest tu, u stóp Tatr – mówiła uczestniczka SzFG. Jedno jest pewne: ze Spotkań wyjeżdża się naładowanym energią do realizowania własnych pasji. Przygodo, hej!