Jaskinie były pierwszym schronieniem naszych przodków. Nie dziwi więc fakt, że wciąż dla wielu stanowią fascynujący cel badań i eksploracji. W sierpniu 2015 polsko-czeski zespół speleologów Meduza 2015 wyruszy w głąb Jaskini Đalovića Pećina. Czeska część ekipy bada wnętrza tej najdłuższej jaskini Czarnogóry od 2003 roku. Od tego czasu udało im się odkryć ok. 2 km nowych korytarzy. Teraz wracają, aby dokonać kolejnych pomiarów, dokończyć kartowanie niezmapowanych terenów oraz sporządzić dokumentację fotograficzną.

„Wyprawa Speleologiczna Meduza 2015” to ponad 20 osobowa ekipa. Organizatorami po stronie polskiej są Michał Kamiński, Paweł Ruda, Magdalena Piosek, Adam Pyka, a po stronie Czeskiej Vít Kaman, Zdeněk Motyčka, Jan Sirotek. Zaplanowana na sierpień ekspedycja będzie już kolejną wizytą we wnętrzach Jaskini Đalovića Pećina, której korytarze liczą ponad 11 km długości.

W minionych latach speleolodzy ze strony czeskiej odkryli prawie 2 km nowych korytarzy, ukrytych za 1. i 2. syfonem. Choć dalszą eksplorację zatrzymał trzeci syfon, to i tak badaczom udało się wykonać ogrom prac kartograficznych. Pomiary i dokumentacja fotograficzna niezalanych partii jaskini pozwoliły na uszczegółowienie ogólnego planu jaskini na odcinku 2.8 km.

Zaplanowana na sierpień wyprawa stanowi kontynuację wspólnie przyjętej linii eksploracji i prac dokumentacyjnych w jaskini. Jej najważniejsze cele to ukończenie projektu kartograficznego, podjęcie próby nurkowej, profesjonalna dokumentacja fotograficzna wnętrz jaskini oraz fotoreportaż z przebiegu ekspedycji. Realizacja wyznaczonych założeń to skomplikowany proces logistyczny, dlatego wyodrębniono kilka niezależnie działających zespołów:

•    ekipa nurków-eksploratorów – miejscem ich działań będą partie za syfonami, a ich zadaniem będzie odkrycie dalszej części jaskini, znajdującej się za trzecim syfonem.

•    ekipa od zadań specjalnych – główne zadanie specjalne to opróżnienie pierwszego syfonu przy użyciu motopompy, niemniej przydadzą się też podczas innych, trudnych do przewidzenia okoliczności.

•    dwie ekipy kartografów – będą mierzyć znane części jaskini. Pierwsza ekipa uda się głównym ciągiem w kierunku syfonów (ok. 5 km jaskini), a druga zmierzy pozostałe partie (ok. 3 km).

•    ekipa fotograficzna – całkowicie niezależna grupa, której zadaniem będzie wykonanie wysokiej jakości fotografii w celu ukazania piękna tej czarnogórskiej jaskini szerszej widowni!

Jako że najważniejsze zadanie – eksploracja za syfonami – jest najtrudniejsza i najbardziej niebezpieczna, a sprzęt nurkowy niezbędny do jej realizacji jest ciężki i nieporęczny, wszyscy uczestnicy wyprawy będą brali udział w jego transporcie w jaskini.

Sukces „Wyprawy Speleologicznej Meduza 2015” przyniesie wymierne korzyści zarówno dla nauki jak i ogółu społeczeństwa. Dane kartograficzne pozwolą na wyciągnięcie szerszych wniosków o budowie geologicznej Plateau Đalovića oraz wspomogą w rozwoju teorii zjawisk krasowych. Nowe odkrycia za syfonami uzupełnią wiedzę o tej jaskini, jej genezie i szacie naciekowej – przekonuje Agata Kulawczyk z ekipy kartografów.

Zachęcamy do śledzenia strony internetowej wyprawy www.speleomeduza.eu  oraz do wsparcia zbiórki funduszy potrzebnych do realizacji wszystkich wyznaczonych celów na portalu crowdfundingowym. Link do projektu.


Fot. Michał Kamiński


Fot. Michał Kamiński


Fot. Michał Kamiński