Zebrane w tym roku fundusze zostaną przeznaczone na ochronę środowiska życia niedźwiedzi polarnych oraz wsparcie rozwiązań, które pozwolą niedźwiedziom i ludziom bez konfliktów żyć obok siebie na coraz mniejszym obszarze. Bez takich działań populacja niedźwiedzi może drastycznie zmaleć. Ochrona zagrożonej przyrody Arktyki jest dla mnie niezwykle ważna – twierdzi Marek Kamiński, podróżnik, polarnik i zdobywca Północnego i Południowego Bieguna, Ambasador WWF. – Jeżeli zaniknie pokrywa lodowa Oceanu Arktycznego, niedźwiedzie polarne utracą swoje miejsce na Ziemi. Kiedy dowiedziałem się, że biorąc udział w ECCO Walkathon, mogę pomóc fundacji WWF je chronić, zgodziłem się bez chwili wahania.

ŻYCIODAJNY LÓD

Naturalnym środowiskiem życia niedźwiedzia polarnego jest lód, który przez większą część roku pokrywa Ocean Arktyczny. Niedźwiedź polarny, mimo że jest doskonałym pływakiem, dużą część życia spędza właśnie na lodzie. Pokrywa lodowa jest miejscem, na którym łączy się w pary, poluje i wychowuje młode. Niestety naturalne środowisko życia niedźwiedzia polarnego znika! Naukowcy prognozują, że na skutek globalnego ocieplenia lody Arktyki mogą całkowicie zniknąć przed końcem XXI wieku! Na skutek kurczenia się powierzchni lodu, przez najbliższe 50-75 lat liczba niedźwiedzi może zmniejszyć się nawet o 30%. Idea ratowania topniejących siedlisk niedźwiedzi polarnych jest bardzo słuszna. Bez pomocy ludzi, te piękne, dostojne, tak lubiane przez dzieci zwierzęta, mogą wkrótce wyginąć. Byłaby to ogromna strata dla środowiska, ale również dla przyszłych pokoleń. Zachęcam wszystkich do przyłączenie się do ECCO Walkathonu i spaceru na rzecz ochrony naturalnych siedlisk niedźwiedzi polarnych w Arktyce – powiedziała Maja Ostaszewska, aktorka teatralna i filmowa, Ambasador WWF.

NIEDŹWIEDŹ KONTRA CZŁOWIEK – NIERÓWNY POJEDYNEK

Już teraz, w wyniku topnienia lodowców, niedźwiedzie polarne zmuszone są do zajmowania terenów w bliskim sąsiedztwie osad ludzkich. Skutkiem tego są coraz częstsze konflikty między niedźwiedziem a człowiekiem. Silnym wabikiem dla zwierzęcia jest żywność, która w Arktyce przyrządzana jest w specyficzny sposób – poprzez suszenie i  konserwację mięsa przed domami. Zwierzęta kuszone zapachem coraz częściej zbliżają się do osad i zabierają żywność,
a przestraszeni ludzie zaczynają je masowo zabijać. Istnieją „pokojowe” metody rozwiązania tego konfliktu. Najważniejsza jest edukacja – WWF we współpracy z lokalnymi społecznościami pracuje nad nowymi rozwiązaniami, które pozwolą ludziom i zwierzętom na bezkonfliktowe współistnienie. Organizacja planuje zorganizowanie warsztatów edukacyjno - informacyjnych dla wybranych społeczności zamieszkujących obszary arktyczne, zakup i przekazanie specjalnych, trwałych kontenerów na żywność oraz wdrożenie bardziej skutecznego systemu zarządzania odpadami. Planując ten projekt WWF bazował na własnych pozytywnych doświadczeniach z przeprowadzonych w 2010 roku podobnych działań na terenie Alaski, Kanady i Rosji. Organizacja planuje rozszerzyć go w przyszłości na wszystkie konflikty człowiek - przyroda na terenie Arktyki.

KAŻDY KROK MA ZNACZENIE

ECCO Walkathon odbędzie się 11 września (sobota) na warszawskiej Agrykoli. To już szósta edycja tego charytatywnego spaceru w Polsce. Idea akcji jest prosta. Wystarczy przejść trasę sześciu lub dziesięciu kilometrów, a organizator akcji wpłaci cztery złote na konto wybranej przez uczestnika organizacji charytatywnej. Jeżeli uczestnik wybierze WWF, pieniądze zostaną przeznaczone na ratowanie niedźwiedzi.

WWF bierze udział w tym niecodziennym spacerze już po raz szósty – jesteśmy zaangażowani w ECCO Walkathon od samego początku prowadzenia akcji w Polsce – powiedziała Magdalena Dul-Komosińska, Dyrektor Naczelny Zarządu, WWF Polska - Decydując się na udział w ECCO Walkathonie i przekazując pieniądze na WWF, stajesz się współfundatorem działań, które przyczynią się do spadku śmiertelności niedźwiedzi polarnych. Wiemy, jak im pomóc! Ambasadorami organizacji ekologicznej WWF w ECCO Walkathon są między innymi: Marek Kamiński, Maja Ostaszewska i Beata Pawlikowska. Bilety na ECCO Walkathon do nabycia w sklepach ECCO i ECCO Kids w całej Polsce. Ceny biletów: dorośli – 15 złotych, dzieci do lat 12 – 10 złotych. W dniu imprezy bilet jest wymieniany na pakiet startowy i identyfikator niezbędny podczas spaceru. Więcej informacji na temat akcji:
www.eccowalkathon.pl
http://www.ecco.com/pl/pl/specjalne/walkathon/
Więcej informacji na temat WWF:
www.wwf.pl

***
ECCO Walkathon to międzynarodowy projekt charytatywny realizowany od 1999 roku. Początkowo w ojczyźnie firmy ECCO, czyli w Danii, a później także w Szwecji, Niemczech, Holandii, Stanach Zjednoczonych, a od sześciu lat również w Polsce. Istotą ECCO Walkathonu jest aktywne spędzenie czasu wśród przyjaciół i rodziny, a głównie niesienie pomocy potrzebującym.   Misją WWF jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego naszej planety i kształtowanie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą.  Przez prawie 50 lat swojego istnienia WWF wyrósł na jedną z największych organizacji ekologicznych na świecie. Przeprowadziliśmy lub pomogliśmy w realizacji 12,6 tys. projektów w ponad 150 krajach świata, współuczestniczyliśmy w powstaniu ponad 270 parków narodowych. Jesteśmy pierwszą organizacją, która zwróciła uwagę świata na problem ginącej przyrody w Afryce, byliśmy także prekursorami ochrony środowiska w Chinach. Przekonujemy rządy państw do działań proekologicznych, wpływamy na programy nauczania i prowadzimy dialog z przedstawicielami biznesu. Przekonujemy międzynarodową społeczność, że ochrona przyrody naszej planety to warunek przeżycia dla ludzkości.