Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Israel Institute of Technology płomykówki zwyczajne potrafią stworzyć w głowie mapy otoczenia w trakcie lotu. Jak to możliwe? Grupa neuronów z hipokampu, czyli części mózgu odpowiedzialnej między innymi za orientację przestrzenną, aktywuje się, kiedy sowy przelatują przez określone miejsca. 

Podobne zależności wykryto już wcześniej u ludzi i niektórych gatunków gryzoni oraz nietoperzy. Autorzy badań jako pierwsi odkryli jednak, że konkretne neurony są aktywne również w locie. Według naukowców fakt, że komórki miejsca odpowiedzialne za pamięć przestrzenną zaobserwowano zarówno u ssaków, jak i innych gatunków, świadczy o tym, że wyewoluowały miliony lat temu.

Pamięć przestrzenna u sów

Badania przeprowadzono na sześciu płomykówkach zwyczajnych. Naukowcy wszczepili im bezprzewodowe urządzenia rejestrujące aktywność mózgu w trakcie lotu. Analiza ich zapisu wykazała, że część neuronów z hipokampa oddziaływała silniej na określonych odcinkach.

– Płomykówki zwyczajne docierają do swoich stanowisk i kryjówek dzięki pamięci – tłumaczą autorzy badań.

Jak ustalono, oświetlenie w pomieszczeniu testowym nie wpływało na aktywność neuronalną sów. Naukowcy zastrzegają jednak, że niektóre komórki mogą uaktywniać się w locie bez względu na otoczenie. Kate Jeffery, neurolożka z University College London, podkreśliła w rozmowie z serwisem „The New Scientis”, że wyniki badań izraelskich naukowców są „dość przekonujące” oraz spójne z podobnymi odkryciami innych zespołów.

Badacze nie ukrywają, że marzą o tym, aby przeprowadzić podobne badanie na rybach. Taki eksperyment byłby jednak znacznie trudniejszym przedsięwzięciem, chociażby z ograniczeń logistycznych.

Latanie to nie tylko skrzydła

Ptaki, a szczególnie ich sposób poruszania się, fascynuje naukowców. O ile na przestrzeni lat badacze wyjaśnili już, jak skrzydła pozwalają im się wnieść w powietrze, o tyle inne aspekty samego lotu nadal pozostają zagadką. Jak to możliwe, że ptaki nie gubią się w trakcie swoich podróży i zazwyczaj wracają do gniazd? Tu pomocna może być nie tylko pamięć przestrzenna, ale również zdolność „widzenia biegunów” Ziemi. Na początku 2021 r. naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego odkryli, że w oczach ptaków wędrownych znajdują się wyjątkowe fotoreceptory. Więcej o ich działaniu, przeczytasz TUTAJ.

Badania wykazały, że niektóre gatunki ptaków mogą poszczycić się innymi nietypowymi zdolnościami. Przykładowo papugi kea potrafią posługiwać się ekranami dotykowymi, a pewna kaczka zaczęła powtarzać wulgaryzmy po swoim opiekunie.

Źródło: „bioRxiv”