10 września 2014 roku minie 20 lat od premiery amerykańskiego dramatu zajmującego pierwsze miejsce w rankingu przeprowadzonym przez serwis filmweb.pl. „Skazani na Shawshank” to produkcja Franka Darabonta,  nakręcona w oparciu o opowiadanie Stephena Kinga. Przedstawia losy niesłusznie skazanego na dożywocie bankiera.

Muzeum za kratami
Większość zdjęć do filmu nakręcono na terenie nieczynnego od 1990 roku więzienia Ohio State Reformatory w Mansfield. Obecnie budynek stanowi jedną z atrakcji turystycznych miasta. Znajduje się w nim muzeum. Podstawowy bilet wstępu to koszt 8 dolarów. Obejmuje on 5 minutowy pokaz video na temat więzienia oraz spacer po zakładzie: celach, biurach strażników, więziennej bibliotece czy pomieszczeniach, w których odbywały się przesłuchania
Pamiętacie scenę, gdy Andy puścił innym więźniom muzykę operową z biura naczelnika więzienia - Nortona? Rozkruszone szkło z wybitych przez kapitana Harleya drzwi do dziś pozostało na podłodze.
 
Impreza w celi
W związku z 20. rocznicą premiery w Mansfield i okolicy zaplanowano wiele atrakcji. Uroczystości potrwają od  30 sierpnia do 1 września. Na uwagę zasługuje pokaz „Skazani na Shawshank” w Mansfield’s Renaissance Theatre, gdzie odbyła się jego premiera we wrześniu 1994 roku.
Dla zwiedzających zorganizowane zostaną okolicznościowe wycieczki po zakładzie oraz innych miejscach wykorzystywanych podczas kręcenia filmu. Przewidziane jest spotkanie z Bobem Guntonem, filmowym naczelnikiem więzienia - Nortonem. A na zakończenie odbędzie się przyjęcie koktajlowe w głównym pokoju straży więziennej.