Przeszczepy międzygatunkowe (ksenoprzeszczepy) powodują bardzo silną, prowadzącą do odrzucenia narządu reakcję układu odpornościowego. Amerykańsko - niemiecki zespół specjalistów rozwiązał ten problem, łącząc modyfikację genetyczną z podawaniem przeciwciał i leków immunosupresyjnych. Zespół doktora Muhammada Mohiuddina, z National Heart, Lung and Blood Institute w Maryland wykorzystał wcześniej stworzoną linię świń-dawców z trzema modyfikacjami genetycznymi, zwiększającymi tolerancję immunologiczną ze strony biorcy.
 

Świńskie serca przeszczepiono pięciu pawianom – udało się uniknąć odrzucenia przeszczepów średnio przez 298 dni, jednak maksymalny czas przeżycia przeszczepu sięgnął 945 dni (ponad dwa i pół roku). Wcześniejsze rekordowe wyniki tego samego zespołu to odpowiednio 180 i 500 dni.
 

Serca nie zastąpiły własnych serc małp – jednak działały, podłączone do wielkich naczyń w jamie brzusznej. To wypróbowane rozwiązanie pozwalało skupić się na badaniu ewentualnych objawów odrzucenia.
 

Kolejnym krokiem ma być zastąpienie serca pawiana sercem świni.
 

Po co takie badania?
 

Autorzy badań mają nadzieję, że w przyszłości zwierzęce serca będzie można przeszczepiać ludziom. Z braku odpowiedniego dawcy co roku umierają tysiące osób oczekujących na przeszczepy narządów.
 

Początkowo naukowcy uważali, że ze względu na genetyczne pokrewieństwo najlepsze do przeszczepiania ludziom będą narządy małp naczelnych. Jednak takich małp jest zbyt mało, rosną i dojrzewają powoli, a niektóre ich gatunki (na przykład szympansy) są zagrożone.
 

Ponadto genetyczne pokrewieństwo zwiększa ryzyko wystąpienia u ludzi zakażeń odzwierzęcych i pojawiają się wątpliwości natury etycznej.
 

Świnie mają serca anatomicznie podobne do ludzkich i prawdopodobieństwo zakażenia jest mniejsze, są też łatwo dostępne i rosną szybko.
 

Źródło: PAP

 

 

________________________________________

Właśnie trwa 10. edycja konkursu TRAVELERY. To najbardziej prestiżowe nagrody podróżnicze. Zagłosuj na "Podróż roku" i poznaj nominowanych w kategroii "Podróżników Online":