To może być przełomowe odkrycie. Archeolodzy podejrzewają, że zwłoki ludzi, których pochowano 8000 lat temu na południu dzisiejszej Portugalii, mogą być najstarszymi mumiami w historii. To również pierwszy dowód na mumifikację w Europie w okresie mezolitu. O sensacji archeologicznej poinformowano na łamach "European Journal of Archeology"

Odnaleziono prawdopodobnie najstarszą mumię na świecie 

Jeżeli dalsze badania to potwierdzą, będziemy mówić o nowym rekordzie. Dotychczas za najstarszą mumię uchodziła ta z kultury Chinchorro, którą znaleziono w Chile, na pustyni Atakama. Zmarłego pochowano blisko 7 tysięcy lat temu. Z kolei najstarsze przekazy o mumifikacji Egipcjan pochodzą sprzed ok. 5600 lat

 – W trakcie najnowszych prac skorzystaliśmy z analizy archeo-tanatologicznej oraz badań tafonomicznych. Połączyliśmy wszystkie dane, aby lepiej zrozumieć rytuały pogrzebowe z okresu mezolitu – poinformowała Rita Peyroteo-Stjerna ze szwedzkiego Uniwersytetu w Uppsali, która jest jedną z autorek odkrycia.  

Przełom w badaniach nastąpił po odnalezieniu zaginionych zdjęć 

Szczątki człowieka zostały odnalezione w latach 60. ubiegłego stulecia. Zostały przekazane Narodowemu Muzeum Archeologii w Lizbonie. Naukowcy zaznaczają, że szkielet już kilkadziesiąt lat temu był bardzo zdegradowany i dysponowano zdjęciami stanowiska archeologicznego bardzo słabej jakości, co utrudniało dalsze badania.  

Przełom nastąpił niedawno, kiedy archeolodzy dotarli do zaginionych zdjęć archeologa Manuela Farinha dos Santosa, który fotografował zwłoki w 1960 i 1962 roku. Badacze połączyli wszystkie materiały archiwalne i na tej podstawie rozpoczęli dalszą pracę nad szkieletem. W ten sposób naukowcom udało się zrekonstruować, co działo się z mężczyzną jeszcze przed pochówkiem.  

Wszystko wskazuje na to, że dwóch z trzynastu zmarłych zmumifikowano 

Naukowcy dokonali szczegółowej ekspertyzy szczątków 13 innych osób, które zostały odnalezione w Portugalii. Okazało się, że dwie z nich tuż przed pochówkiem zostały “specjalnie przygotowane”. Ich ciała prawdopodobnie zostały bardzo mocno owinięte. Szczątki były mocno zgniecione i bardzo skurczyły się podczas rozkładu. Naukowcy sugerują, że w ten sposób pradawni ludzie chcieli, żeby ciała pozostały po śmierci “w komplecie”.  

Zmarli, którzy prawdopodobnie zostali zmumifikowani, znajdowali się w pozycji przypominającej embrionalną. Ich kolana były zgięte i znajdowały się na wysokości klatki piersiowej, natomiast dłonie schowane były pod stopami.

Naukowcy dodają również, że argumentem, który przemawia za mumifikacją jest zachowanie szkieletu. W tym przypadku kości, które normalnie zapadłyby się głębiej pod ziemię, w wyniku rozkładu pozostały praktycznie w tym samym miejscu. To może świadczyć o procesie balsamowania zwłok przed samym pochówkiem. 

Naukowcy twierdzą, że ich najnowsze odkrycie pokazuje, jak mało wiemy jeszcze o historii mumifikacji. Ich zdaniem ten sposób pochówku był dużo bardziej powszechny na całym świecie, niż nam się dotychczas wydawało. Dodają również, że to rzuca nowe światło na wiedzę o tym, jak starożytni traktowali swoich zmarłych. 

Źródło: European Journal of Archeology