Rośnie liczba zamożnych Polaków, którzy decydują się na zakup drugiego domu za granicami naszego kraju. Szukają miejsc, gdzie atrakcyjna cena nieruchomości łączy się z gwarancją pogody i atrakcyjną lokalizacją. Najchętniej wybieramy w tym celu nieruchomości w Hiszpanii – tylko w II kwartale 2022 r. polscy inwestorzy kupili w Hiszpanii 740 lokali mieszkalnych¹. To o ponad połowę więcej niż kwartalnie kupowali w poprzednich latach. Co sprawia, że Półwysep Iberyjski cieszy się tak dużym powodzeniem, tłumaczy Katarzyna Ford, właścicielka biura nieruchomości Prime Spanish Properties.

Zainteresowanie nieruchomościami w Hiszpanii potwierdzają dane Stowarzyszenia Sekretarzy Rejestrów Gruntów, Działalności Gospodarczej i Mienia Ruchomego Hiszpanii oraz opinie tutejszych pośredników.

- Od kilku lat wyraźnie widać zwiększone zainteresowanie Polaków inwestowaniem w nieruchomości premium generalnie, a to ma przełożenie także na wybór hiszpańskich inwestycji. Na podejmowanie tej decyzji mają wpływ czynniki racjonalne, takie jak ochrona kapitału, długofalowa, bezpieczna inwestycja w czasach słabnącej złotówki, ale także równie ważne czynniki emocjonalne. Klienci pragną mieć drugi dom w atrakcyjnej lokalizacji z gwarancją pogody. Wolą ciepłe kraje od lokalnych, sezonowych kurortów, w których ceny nieruchomości w ostatnich czasach bardzo wzrosły. Nieruchomości hiszpańskie umożliwiają ogromną poprawę jakości życia, zarówno młodym, dynamicznym ludziom, jak i emerytom, którzy cenią łagodny klimat i doskonałą obsługę – tłumaczy Katarzyna Ford.

Własny dom przy hiszpańskim wybrzeżu

Hiszpania obejmuje duży obszar, jednak zainteresowanie inwestorów skierowane jest przede wszystkim w tereny Costa del Sol i Costa Blanca.

Fot. materiały prasowe

- Swoją działalność prowadzimy w obrębie Costa Blanca, Costa Cálida i Costa del Sol. To regiony o przyjaznym klimacie, który utrzymuje się prze cały rok, zróżnicowanym krajobrazie, wielokulturowej i dobrze rozwiniętej infrastrukturze. Motywacje klientów są różne, ale niezależnie, czy będą przebywać w nieruchomości tylko kilka tygodni podczas roku, będą traktować ją jako drugi dom czy wynajmą ją, będą mieli możliwość obcować z naturą cały rok i uprawiać różne sporty. Dużym atutem jest też rozbudowana siatka połączeń lotniczych z Polski do Alicante i Walencji, skąd w łatwy sposób dotrzemy do naszego domu czy apartamentu – mówi Katarzyna Ford.

Dokładny wybór lokalizacji zdeterminuje także nasz budżet. Ceny w Hiszpanii w dalszym ciągu są atrakcyjne i konkurencyjne wobec polskich. Apartament w turystycznej miejscowości możemy nabyć już w cenie warszawskiej kawalerki (tj. ok. 400 000 zł). Z drugiej strony możemy także wybierać spośród prawdziwych nieruchomości luksusowych.

- W naszej pracy klasyfikujemy je jako te o wartości powyżej miliona euro. Oczywiście, wszystko zależy też od lokalizacji i średnich cen w danym regionie czy mieście. Na terenie Costa del Sol w Marbelli, apartamenty w pierwszej linii przy morzu są sprzedawane od 2 mln euro.  Południowe tereny Costa Blanca, czyli np. Javea to już relatywnie tańsze nieruchomości, ale tez i podaż apartamentów w pierwszej linii prawie nie istnieje – podaje przykłady Katarzyna Ford.

Jakich nieruchomości szukają Polacy

Inwestorzy dzielą się na tych, którzy szukają nieruchomości przede wszystkim z myślą o sobie i o stworzeniu domu bądź sezonowej rezydencji oraz na osoby chcące zarabiać na najmie, przede wszystkim krótkoterminowym. W zależności od motywu zakupu, ich wybory lokalizacji oraz samego charakteru domu czy apartamentu będą się różniły, mają jednak jeden mianownik wspólny.

Starannie selekcjonujemy wszystkie apartamenty i wille, które następnie proponujemy klientom. Nasza oferta obejmuje przede wszystkim nieruchomości z rynku pierwotnego, ponieważ mamy świadomość, że inwestorzy z Polski priorytetowo traktują aspekt nowości, nienaganną jakość i nowoczesny design. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego wykluczamy jakiekolwiek kompromisy. Ograniczamy się wyłącznie do inwestycji będących crème de la crème ponadczasowych trendów architektonicznych – mówi Katarzyna Ford.

Czas to pieniądz

Jak deklaruje ekspertka, praca z klientami nieruchomości luksusowych jest czystą przyjemnością.

Z reguły są to ludzie, którzy wiedza czego chcą. Maja duże wymaganie, jeśli chodzi o serwis i też, co najważniejsze, wspólnie doceniamy wartość, jaką jest dzisiaj czas. To są przeważnie ludzie biznesu, którzy nie maja zbyt dużo czasu na poszukiwania i potrzebują w tym zakresie kompleksowego wsparcia – mówi.

Jednym z powodów zwiększonego zainteresowania regionami Hiszpanii jest również coraz szersza dostępność znawców tutejszego rynku nieruchomości, którzy swoją ofertę kierują do rodaków.

Fot. materiały prasowe

Oferujemy kompleksową obsługę klienta, który w momencie poproszenia nas o przygotowanie oferty, może zawierzyć pod opiekę cały proces zakupowy, a także późniejszej obsługi nabytej nieruchomości. Od początku działalności w Hiszpanii, znając już oczekiwania polskich klientów z pracy w segmencie nieruchomości premium w Polsce, kładę nacisk na połączenie prywatnych potrzeb klienta z biznesowymi. Nie tylko pomagamy w znalezieniu idealnie dopasowanej nieruchomości, ale również przeprowadzamy przez proces zakupów – mówi Katarzyna Ford.
 
W przypadku dokonywania formalności w Hiszpanii z pewnością przyda się doświadczenie na tutejszym rynku. Mentalność mieszkańców południa Europy jest inna od naszej i trzeba zaakceptować oraz uszanować ich przyzwyczajenia i praktyki, związane z brakiem pośpiechu, sjestą czy obowiązkowym czasem na pogawędkę. Wymaga to zwiększonych pokładów cierpliwości i odpowiedniego podejścia. Oddanie tego procesu w ręce doświadczonych praktyków jest dużym ułatwieniem. Prime Spanish Property współpracuje także z rekomendowaną kancelarią prawną i są w stanie obsłużyć klienta w czterech językach – polskim, angielskim, hiszpańskim i rosyjskim. Oprócz sprzedaży, agencja zajmuje się także zarządzaniem i obsługą wynajmu krótkoterminowego.

Wybierając biuro nieruchomości, zwłaszcza jeśli chodzi o nieruchomości premium, najlepiej kierować się rekomendacjami i skupić się na biurach, które posiadają wieloletnie i udokumentowane doświadczenie oraz najlepiej znają potrzeby klientów. Dzięki temu niwelujemy stres i poświęcony czas na formalności przy zakupie nieruchomości za granicą.

¹ dane Stowarzyszenia Sekretarzy Rejestrów Gruntów, Działalności Gospodarczej i Mienia Ruchomego Hiszpanii (Colegio de Registradores)