Prezydent Ollanta Humala zapowiedział upaństwowienie terenu w miasteczku Chinchero, na którym za 460 mln dolarów powstanie lotnisko. Cuzco ma już jedno lotnisko, obsługujący 1,3 mln  pasażerów rocznie międzynarodowy port lotniczy Alejandro Velasco Astete International Airport.

Machu Picchu, ruiny miasta Inków z XV wieku odwiedza dzień w dzień 2500 turystów. Liczba ta jest odgórnie ustalona. Międzynarodowa organizacja UNESCO od dawna przekonuje, że nadmierna eksploatacja turystyczna ruin może mieć na nie negatywny wpływ. Obawy o niewystarczającej konserwacji inkaskiego miasta wróciły wraz z decyzją o budowie lotniska w Chinchero.

Przyjęło się, że Macchu Picchu odkrył w 1911 roku amerykański historyk Hiram Bingham, choć istnieją poszlaki pozwalające sądzić, że odnaleziono je już w drugiej połowie XIX wieku. Ruiny znajdują się na wysokości 2500 m n.p.m. Dziś dotrzeć można do nich na trzy sposoby: pociągiem, autobusem lub piechotą. Wszystkie wycieczki zaczynają się w oddalonym o 112 kilometrów Cuzco.