Nekropolia Sakkara jest położona na południe od Kairu i na zachód od Memfis. Nazwa pochodzi od Sokara (Sokarisa), bóstwa opiekującego się nekropolią. Ten rozległy kompleks grobowy obejmuje m.in. schodkową piramidę Dżesera i grobowce o płaskich dachach. Z wcześniejszych badań wynika, że służył jako cmentarz starożytnej stolicy Memfis.

Chociaż przez lata wykopalisk znaleziono w tym miejscu tysiące sarkofagów, nowe odkrycia są rzadkie, ponieważ odkryte trumny pozostały nienaruszone przez tysiąclecia. Zbiór trumien został znaleziony na dnie głębokiego na 11 metrów szybu grobowego. Drewniane sarkofagi, stojące jedne na drugim, były tak dobrze zachowane, że na niektórych na zewnętrznych ścianach można zauważyć kolor ich pierwotnego zabarwienia.

Eksperci analizujący sarkofagi doszli do wniosku, że trumny pozostały doskonale zapieczętowane, od czasu pierwotnego pochówku i najpewniej nigdy nie zostały naruszone.

Wewnątrz szybu grobowego znaleziono również trzy zapieczętowane nisze, a naukowcy spodziewają się znaleźć w nich kolejne trumny – poinformował Khaled Al-Anani, Minister Turystyki i Starożytności Egiptu.

„To uczucie nie do opisania, gdy jesteś świadkiem nowego odkrycia archeologicznego” – napisał Al-Anani na Twitterze, dziękując swoim kolegom i badaczom. Zamieścił też krótki klip wideo zapowiadający kolejne publikacje dotyczące odkrycia.

 

 

Archeolodzy spodziewają się także, że w niszach szybu grobowego natrafią na inne znaleziska – m.in. hieroglify umożliwiające identyfikację pochowanych osób. Eksperci uważają, że Sakkara była wykorzystywana jako miejsce pochówku przez około 3000 lat i spoczywają tu zarówno osoby o wysokiej pozycji społecznej, jak i te z niższych warstw społecznych.

W trakcie badań odkryto, że wiele bardziej wyszukanych, a dzięki temu łatwiejszych do znalezienia grobowców zawiera różne dobra grobowe, takie jak srebrne maski pogrzebowe, kartusze pokryte hieroglifami, czy zmumifikowane szczątki zwierząt. Jednak wiele z takich grobowców zostało wcześniej splądrowanych, a znalezienie trumien, które były nienaruszone i nieotwarte przez setki lat, oznacza możliwość znalezienia w środku nienaruszonych dóbr grobowych.