Już sama nazwa ich gatunku zwiastuje, że to nie jest zwyczajny zwierzak. Ale o takie umiejętności nie podejrzewał go do tej pory nikt!

Wszystkie ssaki mają swoja “datę ważności”, tylko nie golce. Badania pokazały, że wraz z postępowaniem ich wieku wcale nie rośnie ryzyko śmierci. U ludzi na przykład po czterdziestych urodzinach ryzyko podwaja się co 8 lat. Dla golców nie ma takiego nawet gdy ich wiek przekracza 25-krotnie czas seksualnej dojrzałości.

- To nie ma znaczenia ile masz lat – mówi Rochelle Buffenstein z firmy przeprowadzającej badania Calico Life Sciences LLC w San Francisco – Śmierć jest losowa.

Żyjące pod powierzchnią pustyni we Wschodniej Afryce kretoszczury są tworzą kolonie zarządzane przez królową. Tylko ona ma prawo się rozmnażać i dobiera sobie starannie partnerów. Ciekawostek jest znacznie więcej. Zwierzęta potrafią wytrzymać bez tlenu nawet 18 minut przestawiając metabolizm z glukozy na fruktozę. Prawie nigdy nie cierpią na nowotwory. Ich sperma jest według badaczy dość słabej jakości, a jednak nie mają problemów z rozmnażaniem się. Do tego potrafią żyć naprawdę długo, ponad 30 lat w niewoli i do 17 lat w naturze. Porównując to z innymi zwierzętami ich rozmiarów, powinny żyć maksymalnie 6.

Nie, nie są nieśmiertelne, oczywiście nawet one umierają. Jednak ich śmierć trudno powiązać jest z wiekiem. Zamiast tego Buffenstein wraz z towarzyszami badania zauważyli, że śmiertelność golców wygląda podobnie do wykresów czasu połowiczego rozpadu (pojęcie znane chemikom – to czas, w ciągu którego liczba nietrwałych obiektów lub stanów zmniejsza się o połowę). Taki “półokres” dla golców obserwowanych w niewoli naukowcy obliczyli na 19 lat.

Swój wynik badacze oparli na obserwacji 3329 zwierząt żyjących w koloniach na terenie ich stacji badawczej przez ponad 30 lat. Obliczyli, że dowolnego dnia szansa na zgon przeciętnego osobnika wynosi 1 do 10 000.

- Szanse dla nich na śmierć są takie same w wieku jednego roku i 25 lat – mówi Buffenstein w rozmowie z Live Science – To tak jakby dla człowieka takie samo ryzyko istniało gdy ma 30 i 90 lat.

Golce nie podlegają menopauzie, mogą rozmnażać się nawet w zaawansowanym wieku. Dodatkowo raczej nie chorują na wiele chorób, które wiążą się u ludzi z wiekiem, jak cukrzyca czy choroba Alzheimera. Na wolności zwierzęta ta mogą paść ofiarą drapieżników, umrzeć z głodu, infekcji albo braku wody. W laboratorium znacznie trudniej znaleźć zagrożenie, jedynie zakażenia, nekrozy i ból jamy ustnej doprowadzający do ograniczenia picia i jedzenia.

- Naprawdę nie wiemy co je naprawdę zabija – mówi Buffenstein.

Dlaczego te dziwaczne stworzenia zdają się być odporne na działanie czasu? Odpowiedzią może być unikalne białko (hyaluronan). Według badań z 2013 roku forma białka o nazwie HMW-HA ma działanie przeciwnowotworowe. Inne badanie, z 2009 roku sugeruje, że zwierzęta te utrzymują wyjątkowo żywotność struktur białkowych.

- Wierzymy, że jeśli zrozumiemy te mechanizmy, pozwoli nam to unieważnić działanie procesów starzenia u ludzi – mówi badaczka.

Źródło: Live Science