Na plaży Caños de Meca w hiszpańskim regionie Andaluzji wykopany został kompleks dobrze zachowanych starożytnych łaźni rzymskich. Odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu w Kadyksie (UCA). Władze uczelni poinformowały, że cały obiekt może zajmować nawet 1 ha.

Andaluzja nowym rajem dla archeologów

Jak dotąd naukowcom udało się wykopać tylko dwa pomieszczenia. Ściany łaźni są pokryte piaskiem i mierzą ponad 4 m wysokości. W miejscu wykopalisk znaleziono również ceramikę pochodzącą z XII i XIII wieku. To nie pierwsze tego typu odkrycie w Andaluzji. Na przylądku Trafalgar znaleziono co najmniej siedem rzymskich basenów solnych używanych do przechowywania żywności – każdy z nich o głębokości około 0,5 m. W dwóch basenach znajdowały się dodatkowo pewne „pozostałości rzymskich przetworów”. Naukowcy trafili również na nienaruszony prehistoryczny grobowiec ze szczątkami kilku osób. Sarkofag może liczyć nawet 4 tys. lat.

– „To cudowne. Wykopaliska pokazały, że to niezwykle atrakcyjny region dla różnych cywilizacji, co tylko ubogaca naszą historię” – podkreśla Patrizia del Pozo, minister kultury Andaluzji.

Skarby w sklepie

W zeszłym roku lokalne władze przypadkowo trafiły kolekcję starożytnych rzymskich pojemników, nazywanych amforami, podczas inspekcji sklepu z owocami morza w Alicante we wschodniej Hiszpanii. Funkcjonariusze przekazali znaleziska hiszpańskiemu Ministerstwu Edukacji, Kultury i Sportu, które ustaliło, że pojemniki prawdopodobnie pochodziły z Cesarstwa Rzymskiego i mogą pochodzić z I wieku.