Po majowym sukcesie frekwencyjnym w Krakowie wystawa wróciła niedawno z wrześniowej prezentacji w Brukseli. Polskie zabawki inspirowane etnografią zobaczyli nie tylko Belgowie, ale licznie odwiedzający ją goście niemal z całej Europy.

Tytułowe rzeczy małopolskie to rezultat niezwykłej zabawy dizajnem i etnografią. Powstały w trakcie kilkumiesięcznej pracy projektantów i rzemieślników jako interaktywne megazabawki miejskie dla dzieci i dorosłych. Są wynikiem przetworzenia tradycyjnych motywów zdobniczych oraz wytworów rzemieślniczych charakterystycznych dla Małopolski. Stanowią wyraz szacunku dla dawnych technik malowania, wycinania, wyplatania czy rzeźbienia w drewnie. Za bezpośrednią inspirację projektantom posłużyły obiekty z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Artystycznie przetworzone, przeskalowane i przeniesione na grunt współczesności pokazują, jak atrakcyjna może być przestrzeń miejska, jeśli w sposób przemyślany wprowadzić do niej dizajn inspirowany etnografią. I jak atrakcyjna dla nas, ludzi XXI wieku, jest kultura regionalna - jak wyrazista i pociągająca.

Na wystawie "Rzecz małopolska" szczególnie godna polecenia jest karuzela–menażeria. Inspirowana zabawkami ludowymi z terenu Małopolski i figurkami pochodzącymi z warsztatów krakowskich, powstała z tęsknoty za zabawą i z nieprzemijającej fascynacji ruchem. Amatorzy szybowania niech nie przegapią huśtawek o wdzięcznych nazwach: Turbodoładowanie czy Rękawkowy odlot. Wrażliwych na piękno natury z pewnością zachwycą dekorowane motywami roślinnymi skrzynie-ławki oraz bajkowy etnograficzny ogród botaniczny zbudowany z wyimaginowanych roślin, powstałych z przetworzenia ornamentów kwiatowych, obecnych na gorczańskich skrzyniach wiannych.
 
Projekt Etnodizajn Festiwal jest realizowany przez krakowskie muzeum w ramach  Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego i współfinansowany ze środków Unii Europejskiej oraz z budżetu Województwa Małopolskiego. Kuratorem wystawy jest Olaf Cirut.

www.etnomuzeum.eu