Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC jest pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej i trzecim na świecie wydarzeniem łączącym międzynarodowe kino z refleksją na tematy globalne. To świat w zbliżeniu: życie za mniej niż jednego dolara dziennie, walka z wykluczeniem społecznym, skutki zmian klimatycznych, pomoc międzynarodowa, konflikty.

Każda z projekcji to oddzielna historia, inny problem, skłaniający do refleksji nad kierunkiem, w którym zmierza świat. Zobaczymy historie, które są nie tylko inspiracją, ale również przestrogą.

 

Filmy, które inspirują do myślenia

VIII Międzynarodowy Festiwal HumanDOC to 6 kategorii filmowych, które same w sobie stanowią zapowiedź najważniejszych festiwalowych tematów: KILOMETRY- podróże małe i duże; WOLNA UKRAINA - najbliższy geograficznie konflikt; REFLEKSJA- rozmyślania o wczoraj, dziś, o jutrze; UNIKATY- niespotykane społeczności; ZMIANA- nad czym warto popracować; WAŻNA MISJA- superbohaterowie nowoczesności.

W tym roku, podczas VIII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDOC, Jury Festiwalu przyzna trzy nagrody. Filmy będą walczyć o tytuł Najlepszego Filmu Polskiego, Najlepszego Filmu Zagranicznego i o Specjalną Nagrodę dla Najlepszego Filmu Online!

Fani polskiego kina dokumentalnego będą mogli obejrzeć 8 filmów z 2017 i 2016 roku, które doskonale pokazują, w jakim kierunku idą nasze polskie produkcje.

 

Spotkania, spotkania...

O tym, jak kręcić filmy dokumentalne, w szczególności gdy nie jest się milionerem i o tym jak udostępniać swoją sztukę w internecie, opowiedzą goście z Włoch: Andrea Mariani, Angelica Gentilini i Claudio Cadei z SMK Videofactory i OpenDDB, twórcy Żniwa | The Harvest. Warsztaty "Copyright, Creative Commons and the New Frontiers of Digital Independent Distribution" połączone z pokazem filmu odbędą się w niedzielę 26.11 o godz. 15.30 w Kinotece.

W ramach spotkań festiwalowych odbędzie się również panel "Surowce mineralne - klątwa czy błogosławieństwo?" - panel dyskusyjny organizowany przez Instytut Stosunków Międzynarodowych UW przy współpracy z Biurem Informacyjnym Parlamentu Europejskiego w Polsce. Gościem specjalnym spotkania będzie znana na całym świecie Nelida Ayay – peruwiańska działaczka społeczna, z rejonu Cajamarca, gdzie Inkowie do dziś stoją w konflikcie z firmami przemysłowymi, które podczas wydobywania złota rujnują środowisko naturalne. Spotkanie po filmie Córka Jeziora |  Daughter of the Lake, pokaz w piątek 24.11 o 16.30 w Kinotece.

Do odległych społeczności przybliży nas spotkanie z redaktorami National Geographic Traveler. Opowieści o podróżach będą towarzyszyły pokazowi filmu Wagon Sypialny | Railway Sleepers ukazującemu problemy tajskiej klasyfikacji społecznej zobrazowane na przykładzie ludzi podróżujących pociągami. Na tę prelekcję zapraszamy w sobotę 25.11 o godz. 17.30 do Kinoteki!

- Tych, którzy już od razu chcą działać i zmieniać z nami świat, zapraszamy do klubu Plan B na plac Zbawiciela, w sobotę 25.11 od 22.30, na imprezę charytatywną na rzecz ofiar przemocy domowej z Gruzji, bo jako HumanDoc robimy coś więcej niż filmy – zachęcają organizatorzy.

Więcej: facebook.com/HumanDoc