Nowozelandzki startup Sustainable Foods, bardziej znany ze swojej marki detalicznej The Craft Meat Co., przygotowuje się do wprowadzenia na rynek nowego roślinnego mięsa na bazie konopi – bogatego w białko i błonnik, i minimalnie przetworzonego.

Firma już teraz ma w swojej ofercie szereg produktów pochodzenia roślinnego, mających być zamiennikami mięsa. Niektóre z nich zawierają nasiona konopi, ale w żadnym jak dotąd konopie nie stały się podstawowym składnikiem. Nowy produkt ma trafić do sprzedaży na początku 2021 roku.

– Większość naszych produktów zawiera już konopie ze względu na ich wartość odżywczą, ale nowy analog mięsa będzie używał konopi jako bazy, co oznacza, że będzie miał całkowitą zawartość białka konsumpcyjnego wyższą niż w przypadku produktów pochodzenia zwierzęcego ze względu na to, że konopie są naturalnie bogate w białko – powiedział współzałożyciel Sustainable Foods, Kyran Rei.

Mięso z konopi ma również zawierać bardzo duże ilości błonnika, aż do 19 proc. zalecanego spożycia. Są to korzyści, które nie są dostępne w przypadku tradycyjnego mięsa, podobnie jak w wielu innych zamiennikach roślinnych – dodał.

Rei przyznał, że smakiem i konsystencją konopne mięso przypomina mięso z kurczaka.

Firma założona w 2019 roku przez, to producent roślinnych substytutów mięsa. Asortyment sprzedawany pod marką The Craft Meat Co. obejmuje m.in. hamburgery, kiełbaski, mielone mięso i gotowe dania przyrządzane z białka sojowego, mąki pszennej, oleju kokosowego, buraków i nasion konopi.

Nowy rodzaj roślinnego mięsa jest opracowywany w ramach współpracy Sustainable Foods z producentem marihuany medycznej Greenfern Industries oraz instytutem Riddet Institute na Uniwersytecie Massey. Greenfern ma być wyłącznym hodowcą konopi do produkcji „mięsa”, a rośliny mają być uprawiane lokalnie i pozyskiwane zgodnie z ideą odpowiedzialnego biznesu.

– Tam, gdzie niezbędny jest plastik, nawiązaliśmy współpracę z nowozelandzką firmą Flight Plastics w celu ustanowienia recyklingu w obiegu zamkniętym w Nowej Zelandii, z tacami wykonanymi w 88 proc. z materiałów pochodzących z recyklingu i w 100 proc. nadającymi się do recyklingu w Nowej Zelandii – wyjaśnia Rei.

Właściciele Sustainable Foods – Justin Lemmens i Kyrana Rei – zapowiadają, że wkrótce przejdą do prób komercjalizacji nowej alternatywy dla mięsa, a także będą produkować „mięsno-konopne” przekąski. Rei przyznał, że

W Nowej Zelandii, gdzie działa firma, nasiona konopi zostały zalegalizowane jako żywność w 2018 r., a w sąsiedniej Australii jeszcze wcześniej, bo w 2017 r. Firma nie ukrywa, że planuje rozszerzyć swoją działalność na inne kraje, ale jest też świadoma ograniczeń wynikających z regulacji prawnych.

– Korzystne właściwości nasion konopi jako pożywienia są coraz częściej uznawane i mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych 24 miesięcy zostaną znacznie szerzej przyjęte, a regulacje będą na to (spożywanie nasion konopi – przyp. red.) pozwalać – powiedziała Rei.