Na świecie nie brakuje osób, które udowadniają, że niepełnosprawność wcale nie musi być przeszkodą w spełnianiu marzeń, nawet tych ekstremalnych. Do tego zaszczytnego grona bez wątpienia można zaliczyć Rustama Nabieva. 2 października br. 29-letni Rosjanin jako pierwszy człowiek bez nóg zdobył szczyt Manaslu (8163 m) – ósmej co do wysokości góry świata.

Mężczyzna bez nóg zdobył Manaslu

Nabiev jest byłym żołnierzem i spadochroniarzem. W 2015 r. stracił obie nogi podczas pełnienia służby wojskowej. Po zawaleniu się koszarów w Omsku zginęły 23 osoby, a 19 zostało rannych. Mimo poważnego uszczerbku na zdrowiu Rosjanin nie zrezygnował z aktywnego życia. W zeszłym roku zdobył Elbrus (5642 m) – najwyższy szczyt górski w Rosji. Tej jesieni postanowił zmierzyć się z pierwszym ośmiotysięcznikiem w swojej wspinaczkowej karierze.

W sumie cała wyprawa 29-latka na Manaslu trwała 34 dni. W drodze na szczyt wspierali go Szerpowie. Jak wyznał, po zejściu do bazy, czuł że zdobycie ósmej najwyższej góry świata to „misja, którą musiał ukończyć dla wszystkich ludzi, którzy go obserwują”. Rustam Nabiev jeszcze przed wejściem na Manaslu był znany w Rosji. Jego profil na Instagramie śledzi obecnie ponad 1,3 mln internautów.

Rosjanin nie ukrywa, że zdobycie Manaslu było ogromnym wyzwaniem dla jego organizmu.

– Dużo myślałem o tym, co osiągnąłem i zdałem sobie sprawę, że zrobiłem coś niewiarygodnego – mówił.

Manaslu – ósma najwyższa góra świata

Manaslu to jeden z najpóźniej zdobytych ośmiotysięczników. Pierwszej dokumentacji dokonał w 1950 r. Toni Hagen. Szwajcar zbierał dane podczas lotu samolotem. Niedługo po nim grupa Brytyjczyków ustaliła, że ósmą najwyższą górę świata najlepiej będzie zdobyć od strony północno-wschodniej. Dwa lata Japończycy jako pierwsi podjęli próbę wejścia na Manaslu. Dopiero czwarta wyprawa zorganizowana w 1956 r. zakończyła się sukcesem. Wówczas na szczycie stanęli Toshio Imanishi i Szerpa Gyaltsen Norbu (9 maja), a dwa dni później Kiichiro Kato i Minoru Higeta.

12 stycznia 1984 r. na szczycie Manaslu stanęli pierwsi Polacy. Maciej Berbeka i Ryszard Gajewski dokonali tym samym pierwszego zimowego wejścia na ten ośmiotysięcznik. W późniejszych latach górę zdobyli też między innymi Krzysztof Wielicki, Piotr Pustelnik, Jerzy Kukuczka czy Kinga Baranowska – pierwsza Polka na szczycie Manaslu, która nie skorzystała z butli tlenowej.

30 września br. Anna Tybor została pierwszą Polką w historii, która zjechała na nartach z ośmiotysięcznika, a także pierwszą kobietą na świecie, której udało się dokonać pełnego zjazdu narciarskiego na Manaslu, bez użycia dodatkowego tlenu.