Stare porzekadło mówi: „cudze chwalicie, swego nie znacie…”. Wyjeżdżając za granicę podajemy różne powody – pewna pogoda, korzystniejsze ceny. A weekend walentynkowy może być do tego idealnym pretekstem. Internetowe Centrum Podróży eSKY.pl podpowiada dwa idealne miejsca na weekendowe wypady we dwoje.

Ziemia Lubuska, okolice Zielonej Góry, tuż przy granicy… Kto miał tyle fantazji, żeby bez wyraźnego powodu zapuścić się w tamte rejony? A przecież warto! To właśnie tam, powstał pierwszy w Polsce – turystyczny Szlak Wina i Miodu. A czy jest bardziej idealny trunek na wieczór we dwoje niż czerwone wino? Pierwsza w tym regionie winnica została założona przez cystersów już w XIII wieku – przy klasztorze w Paradyżu. Jest to największe i najlepiej zachowane założenie klasztorne w województwie lubuskim i chociażby ten fakt powoduje, że warto tu zajrzeć. Winorośla wokół klasztoru są, ale tu wina się nie robi. Po obejrzeniu miejsca, z którego jego tradycja się wywodzi, warto odwiedzić te, które przybliżą historię boskiego trunku w tym regionie. W tym celu najlepiej odwiedzić Muzeum Etnograficzne w Ochli, na jego terenie poza tym, że mieści się tradycyjny skansen – z wyjątkowym obiektem architektonicznym jakim jest wieża winiarska z XVIII w., to można wiele dowiedzieć się o produkcji wina – obejrzeć sprzęt, który ją umożliwia, zajrzeć do winnej piwniczki, w której zgromadzono wyroby lubuskich winiarzy. Wielbiciele dobrej kuchni powinni odwiedzić karczmę, która działa w skansenie i spróbować regionalnych przysmaków. Dobrym miejscem, dla osób chcących poznać historię wina w tym regionie, jest jedyne w Polsce – Muzeum Wina. Można w nim obejrzeć wszelkiego rodzaju sprzęty wykorzystywane w procesie produkcyjnym: miazgownicę, prasę, filtry, pompy, urządzenia do korkowania i etykietowania butelek. Ciąg produkcyjny. Narzędzia potrzebne do uprawy winorośli. A także naczynia do przechowywania i picia wina. Jest tu też szereg obrazków o winnej tematyce, stare fotografie tutejszych winnic. Z muzeum można wybrać się na spacer na Winne Wzgórza – co prawda zimą nie robią one aż takiego wrażenia, jednak jest to jedyna w Europie winnica zlokalizowana w centrum miasta. Tu znajduje się też piękny Domek Winiarza z 1818 roku, obecnie nie jest on samodzielnym budynkiem, ale stanowi część palmiarni, którą niedawno otwarto po przebudowie. Nie tylko zachwyca ona egzotyczną roślinnością, ale też restauracją, która znajduje się na jej terenie. Ważnym winnym miejscem na szlaku jest też Pałacu w Mierzęcinie, który przez wieki często zmieniał właścicieli. Jego ostatnim zarządcą była rodzina von Waldow. W czasie ich gospodarowania dokonano największej rozbudowy majątku. Powstały nowe budynki gorzelni i kompleksu folwarcznego. Pałac zlokalizowany jest kilkunastohektarowy park angielski i staw z ogrodem japońskim. Piękne miejsca nawet zimą! Nieopodal znajduje się jedna z największych winnic w Polsce. Osoby, które nad wino przekładają miód zainteresują takie miejscowości jak: Świdnica, gdzie w firmie "Miody Nocoń” można wiele dowiedzieć się na temat pszczół i miodu; i Pszczew, który nawet swą nazwę wziął od słowa „pszczoła”. Na stronie www.esky.pl można dokonać rezerwacji hotelów w okolicy, ich ceny zaczynają się od 160 PLN za dobę dla dwóch osób.

Inna, zupełnie bajkowa kraina w Polsce to Dolina Pałaców i Ogrodów w województwie dolnośląskim. Jest to szlak turystyczny prowadzący po zabytkach architektury pałacowej i zamkowej, przez malownicze tereny położone u podnóża Rudaw Janowickich i Karkonoszy. Na stosunkowo niewielkim obszarze znajduje się ponad 30 pałaców, zamków, majątków dworskich. A każdy z nich otoczony jest pięknym parkiem. Mówi się, że jest to najgęściej zabudowane arystokratycznymi posiadłościami miejsce w Europie. Każda rezydencja jest inna! Są tu średniowieczne wieże i zamki, renesansowe dwory, barokowe pałace, XIX wieczne założenia pałacowo-parkowe. Parki niejednokrotnie połączone są ze sobą historycznymi alejami, które wtapiają się w naturalny krajobraz tego terenu. To wszystko tworzy najbardziej romantyczny klimat w Polsce! Oczywiście za tym pięknem kryje się bogata historia. Na terenie Kotliny Jeleniogórskiej  swoje rezydencje zakładały najświetniejsze rody europejskie: Habsburgowie, Hohenzollernowie, Schaffgotschowie, Czartoryscy, Radziwiłłowie, książęta hescy i orańscy. To oni sprowadzili tu najlepszych architektów i architektów krajobrazu: Karla Friedricha Schinkela, Friedricha  Augusta Stüllera, Petera Josepha Lenne. W XIX wieku było tu znane uzdrowisko, do którego przybywali artyści, miłośnicy przyrody, poszukiwacze spokoju. A to z kolei rozwinęło określony typ budownictwa – rezydencjonalnego i willowego. Wymienienie kilku, wybranych pałaców, które należy zobaczyć, jest niemożliwe. Każdy jest piękny, wyjątkowy… Spustoszenia, jakie poczyniła tu historia były ogromne, jednak znalazły się osoby, który wiele pracy włożyły w to, żeby przywrócić im dawną świetność. Co ciekawe – historie nowych właścicieli tych majątków również bywają bardzo interesujące. Obecnie tutejsze posiadłości – te które zostały odrestaurowane – pełnią różne funkcje. W kilku można zarezerwować nocleg, a jeśli nie nocleg to chociaż posiłek w tutejszej restauracji. Serwis eSKY.pl oferuje możliwość rezerwacji hotelu w tej okolicy w cenie od 80 PLN za dobę dla dwóch osób. Można też zarezerwować nocleg w jednym z pałaców Doliny, w cenie od 220 PLN za dobę dla dwóch osób.