28 listopada, podczas Vertical Blue Freediving Championship na Bahamach, Mateusz Malina, będący jedynym uczestnikiem z Polski, odniósł swój pierwszy sukces. Dopiero co zdążył wrócić jako rekordzista świata z zawodów basenowych w Brnie, a już pierwszego dnia konkurencji na Karaibach zanurkował na głębokość 114,5 m! Ustanowił tym samym nowy rekord Polski w nurkowaniu swobodnym w głąb. Zawody potrwają do 5 grudnia. Kto wie czym jeszcze zaskoczy nas Malina? To już 26. rekord Polski Mateusza Maliny i drugi na przestrzeni jednego miesiąca! 9 listopada w Brnie, podczas zawodów we freedivingu, Polak przepłynął 226 m osiągając najlepszy wynik na świecie. Kategorii DNF, w której startował, polegała na pokonaniu jak najdłuższego dystansu pod wodą na jednym wdechu bez płetw. Swoim wyczynem w Dean’s Blue Hole przy wyspie Long Island na Bahamach, sportowiec potwierdził, że jest w szczytowej formie. - Zawsze chciałem zanurkować w miejscu, uważanym za jedną z najlepszych lokalizacji freediverów na świecie, jednak jeszcze do niedawna było to poza moim zasięgiem. Nurkowanie swobodne wymaga bowiem nie tylko wielu poświęceń i żmudnej pracy, ale także funduszy, ponieważ wiąże się wyjazdami w odległe miejsca, gdzie odbywają się najważniejsze zawody w tej dyscyplinie - mówi Mateusz Malina. I dodaje: Dzięki sponsorowi, który uwierzył w mój potencjał i w trudnym dla mnie momencie umożliwił mi kontynuowanie sportowej kariery, dziś mogę realizować moje marzenia i zawodowe cele. Fot. Materiały prasowe

A robi to niezwykle skutecznie! Od kiedy w lipcu 2014 Malina przystąpił do programu „Grena Talents Forge”, międzynarodowej firmy medycznej Grena, w Polaka wstąpiła nowa energia, a jego kariera nabiera tempa.
- Wciąż podwyższam sobie poprzeczkę, by wspinać się na nowe szczyty. Wiem, że tylko systematyczna praca pozwoli mi wyjść poza moje dotychczasowe osiągnięcia i pobić własne rekordy. A sukces w Brnie i teraz na Bahamach to dla mnie kolejne potwierdzenie, że warto! – podsumowuje Malina. Choć trudno w to uwierzyć, 28-letni sportowiec, urodzony w Ustroniu, gdzie nie było nawet basenu, trudnej sztuki freedivingu uczył się sam: z internetowych filmów instruktażowych. Dziś to jedyny Polak ze światowej czołówki w nurkowaniu swobodnym. Ma na koncie tytuł wicemistrza świata z 2011 roku, rekord świata w kategorii najdłuższego dystansu pod wodą w pływaniu bez płetw na jednym wdechu oraz 26 rekordów Polski. Freediving to dyscyplina sportowa, która w Polsce dopiero się rozwija. Mateusz Malina przeciera szlaki udowadniając, że wytrwałość i pasja dają szansę na urzeczywistnienie nawet najbardziej szalonych marzeń. Program „Grena Talents Forge” prowadzi międzynarodowa firma medyczna GRENA Ltd, działająca także na polskim rynku jako dostawca m.in. sprzętów do innowacyjnych operacji w torakochirurgii (chirurgia klatki piersiowej). Ideą programu jest wspieranie młodych utalentowanych ludzi na lokalnych rynkach. W Polsce, poza Mateuszem Maliną opieką objęto także Sebastiana Druszkiewicza, łyżwiarza szybkiego, członka polskiej reprezentacji na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi 2014, który ostatnio wystąpił także w Seulu w Pucharze Świata na dystansie 10 km.