Black Week, czyli tydzień poprzedzający Black Friday (ang. Czarny Piątek) to największe „święto” zakupów na świecie. Tradycja tej zakupomanii pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Black Friday jest pierwszym piątkiem po amerykańskim Święcie Dziękczynienia. Dzień zasłynął głównie z racji olbrzymich wyprzedaży, które są dobrym pretekstem do rozpoczęcia zakupów przed Bożym Narodzeniem. Czarny Tydzień dawno już jednak wyszedł poza granice Stanów i teraz jest równie popularny na całym świecie. W National Geographic postanowiliśmy stworzyć ranking książek dla podróżników i osób, które uzależnione są od przygód. Być może znajdą Państwo inspiracje dla kolejnych wakacyjnych celów? Jeśli nie, to i tak gwarantujemy jedno. Będzie to bardzo dobra literatura.

„Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażona Europę Środkową”, Ziemowit Szczerek

Ziemowit Szczerek, polski dziennikarz, pisarz i tłumacz, w swojej książce wyrusza w podróż przez kraje Europy Środkowej. Znajdziemy w niej wątki historyczne, religijne, architektoniczne, a wszystko to spajają niezwykłe opowieści ludzi, w przeróżnych napotkanych miejscach. Autor przejechał setki kilometrów, aby przedstawić czytelnikom obraz swojej podróży. Szczególnie polecamy ludziom, którzy interesują się losami Europy oraz różnicami między Europą Zachodnią a Wschodnią.

„Wszystkie szczyty świata. Opowieść o zmaganiach z niebezpieczeństwem, nauce pokory i odnalezieniu prawdy o sobie”, Vanessa O’Brien

Vanessa O’Brien, amerykańsko-brytyjska podróżniczka, w poruszających wspomnieniach zabiera czytelników na szczyty najwyższych gór świata. Autorka po życiowych perturbacjach postanowiła, że postawi sobie w życiu zupełnie nowe wyzwanie. Zdobyć najwyższy szczyt Ziemi. Po dwóch latach wymagających treningów i poznawania granic swoich możliwości udało jej się zdobyć Mount Everest. Na tym nie poprzestała. Wkrótce pokonała „górę gór”, czyli K2. O’Brien zabiera czytelnika w podróż po górach, która jest również podróżą do głębi nas samych. To opowieść o wytrwałości, odwadze i dążeniu do postawionego przez siebie celu.

„Japonia utracona”, Alex Kerr

Japonia - kraj wielu kontrastów, samurajów, kwitnącej wiśni, pięknych krajobrazów i niewątpliwie wyjątkowej kultury. Kraj Hokusaia i Kurosawy. Alex Kerr, który jest tym wszystkim zafascynowany, zaprasza czytelnika do swojej fascynującej opowieści. Chce w książce pokazać to, co na jego oczach ulegało głębokim przeobrażeniom. W reportażu znajdziemy wiele informacji o dawnej architekturze i wnętrzach, obyczajach, religii, teatrze kabuki, kolekcjonerstwie i kaligrafii. Co ciekawe, książkę napisał po japońsku, dla Japończyków i jako pierwszy obcokrajowiec otrzymał za nią nagrodę literacką Shincho Gakugei.

„Ludzie z placu słońca”, Aleksandra Lipczak

Książka Aleksandry Lipczak to opowieść o Hiszpanii innej niż tej z tradycyjnych przewodników turystycznych. To opowieść o ludziach, którzy na własnej skórze doświadczyli transformacji ustrojowej kraju, po śmierci generała Franco. O ludziach, którzy musieli zmierzyć się z nowymi problemami. To również historie osób, które zmagały się z katastrofą mieszkaniową w pierwszej dekadzie XXI wieku. Książka Lipczak jest równie barwna, jak filmy Pedro Almodovara i w równie charakterystyczny sposób opowiada o życiu dzisiejszych Hiszpanów.

„Jak nakarmić dyktatora”, Witold Szabłowski

Podróże po świecie to nie tylko zwiedzanie zabytków, pięknych plaż i muzeów. To również próbowanie lokalnych potraw, odkrywanie nowych smaków i zapachów. Witold Szabłowski poszedł o krok dalej. Przez wiele lat podróżował po świecie, aby odnaleźć kucharzy najsłynniejszych dyktatorów świata, żeby dowiedzieć się od nich co jedli w przełomowych momentach w historii. Czy zjedzona jednego dnia potrawa mogła mieć decyzje na losy państwa, czy nawet życie ludzkie? Autor w swojej książce zabiera czytelnika w historyczną podróż przez Ugandę, Irak, Albanię, Kubę i Kambodżę. Podróż, podczas której odkryjemy historie zwykłych ludzi, żyjących bardzo blisko Fidela Castro, czy Idiego Amina.