Perfekcja ruchów, estetyka i harmonia ludzkiego ciała w połączeniu z malowniczymi lokalizacjami i pięknem przyrody - tak w skrócie można opisać jedne z najbardziej efektownych zawodów Red Bull Cliff Diving. W 2009 roku te spektakularne zawody w skokach do wody zawitają do ośmiu wyjątkowych europejskich zakątków. Pierwsze skoki najlepszych na świecie zawodników, z wysokości 26 metrów do wody twardej niczym beton, odbędą się 8 maja
we francuskiej miejscowości La Rochelle.

Cliff Diving to nie tylko skoki do wody, to również chęć odnajdywania pięknych lokalizacji, klifów, dla których zawodnicy często zdzierają palce do krwi podczas wspinania się, by w rezultacie zanurzyć się w wodzie twardej jak beton. Podczas trzech sekund skoku połączonego z saltami oraz śrubami powstaje choreografia, której atletyczne piękno widać dopiero w zwolnionym tempie. Mimo, że technicznie skoki z klifu są identyczne, jak te wykonywane z deski lub z wieży – to jednak otoczenie, harmonia i bliskość przyrody sprawiają, że obserwowanie perfekcyjnych i pięknych ruchów zawodników nabiera zupełnie nowego wymiaru.

Historia skoków z klifu sięga XVIII wieku, kiedy to na Maui młodzi wojownicy chcąc udowodnić królowi swoją wyjątkowość, skakali w zatoce Kaunolu z wysokiego klifu do morza. Ważne było uderzenie w taflę wody tak, by uniknąć jej rozchlapania. Obecnie skoki z klifów, nadmorskich budowli lub mostów są tak popularne, że urosły do rangi międzynarodowej serii zawodów – Red Bull Cliff Diving, w której wystartować mogą tylko najlepsi.

W skokach do wody jest kilka podstawowych reguł. Im wyżej znajduje się zeskok, tym płytsza może być woda. Oznacza to, że przy wysokości skoku 25 metrów wystarczy trzymetrowa głębokość wody, natomiast przy skoku z 15 metrów konieczne są cztery do pięciu metrów. Przy czym im większa jest prędkość zanurzania się, tym twardsze staje się miejsce lądowania. Od wysokości 10 metrów, skoczkowie powinni lądować stopami do przodu, gdyż twardość wody staje się niebezpieczna dla ciała, poza tym ten sposób lądowania pozwala czysto wykończyć skok.

„Ciągłe kontrolowanie własnego ciała, a niekiedy słuchanie się wewnętrznego strachu jest trudne, ale pożyteczne: pozwala to uniknąć kontuzji, tym bardziej ze siły działające na ciało podczas skoku są ogromne”– wyjaśnia Orlando Duque, dziewięciokrotny Mistrz Świata w Cliff Divingu. „Siła grawitacji sprawia, że skacząc w ciągu 3 sekund osiągasz prędkość nawet do 100km/h, a cztery metry wody powodują, że wyhamowujesz do zera” – dodaje. Orlando jest jednym z najlepszych skoczków na świecie. Jego umiejętności akrobatyczne gwarantują perfekcyjne wykonanie każdego skoku. W lipcu polscy fani będą mogli zobaczyć skoki w wykonaniu Kolumbijczyka. Zapowiedział bowiem swój przyjazd do Polski i specjalny pokaz dla publiczności.

Seria Red Bull Cliff Diving rozpocznie się 8 maja w La Rochelle we Francji, następnie zawody przeniosą się do Rotterdamu (Holandia), Dubrovnika (Chorwacja), Polignano a Mare (Włochy), Antlayi (Turcja), Niemiec, Vierwaldstättersee (Szwajcaria). Finałowe starcie odbędzie się 20 września
w Atenach (Grecja).

„Red Bull Cliff Diving pozwala skoczkom na konkurowanie w sposób, jaki dotychczas nie był możliwy. Soki z 26 metrów dają wiele możliwości do wykonania trudnych figur a osiem przystanków w serii z pewnością wystawi nasze ciała i umysły na wielką próbę. W rezultacie wygra tylko jeden z nas, najlepszy” – komentuje Orlando Duque.

W tegorocznej serii zawodów oprócz Orlando Duque (Kolumbia) wystartują również: Steve Black (Australia), Kent De Mond (USA), Eber Pava (Kolumbia), Artem Silchenko (Rosja), Andrej Ignatenko i Vyachesklav Polyeshchuk (Ukraina), Alain Kohl (Luksemburg), Gary Hunt (Wielka Brytania), Hassan Mouti i Cyrille Oumedjkane (Francja), Mikhal Navratil (Czechy).

Orlando Duque jest niekwestionowanym liderem w skokach z klifów. Jego umiejętności akrobatyczne gwarantują perfekcyjność każdego skoku. 18 lipca polska publiczność będzie miała okazję zobaczyć Kolumbijczyka wykonującego niesamowitą choreografię skoków do wody z historycznego Żurawia. Oprócz mistrza dyscypliny będzie można podziwiać również skoki w wykonaniu Francuza Hassan Mouti oraz Czecha Michala Navratil. „Jestem przeciętnym facetem. Mam wystarczająco wysoki poziom adrenaliny podczas zawodów, więc w wolnych chwilach po prostu lubię się zrelaksować. Jestem bardzo podekscytowany wizytą w Polsce i skokami w Gdańsku. Byłem tu kilka tygodni temu i wiem, że lokalizacja jest doskonała a Polki piękne!” mówi Orlando.

Red Bull Cliff Diving to seria zawodów w skokach do wody z klifów, mostów, budynków. Pierwszy przystanek tegorocznej serii odbył się 8 maja we francuskiej miejscowości LaRochelle. Zawodnicy biorący udział w tej spektakularnej rywalizacji podczas skoku z wysokości 26 metrów osiągają prędkość nawet do 100km/h i w ciągu zaledwie trzech sekund wykonują serię ewolucji, salt, śrub, obrotów.

Żuraw - symbol Gdańska - jest najstarszym zabytkowym dźwigiem portowym w Europie.  Pierwsze wzmianki dotyczące dźwigu pochodzą z 1367 roku. W ciągu kilku wieków budowla była dwukrotnie odbudowywana – ostatni raz tuż po II wojnie w czasie, której została zniszczona i doszczętnie spłonęła. Dzisiaj gdański Żuraw jest rozpoznawalny w całej Polsce, dzięki czemu zainteresował Orlando Duque’a, który postanowił wykonać serię skoków do Motławy.


POKAZ SKOKÓW W WYKONANIU ORLANDO DUQUE’A
18 LIPCA 2009 GODZ 17.00
GDAŃSK, ŻURAW, UL. SZEROKA 67/68 Kalendarz i lokalizacje Red Bull Cliff Diving 2009
8 maja - La Rochelle, Francja
20 czerwca - Rotterdam, Holandia
11 lipca – Dubrovnik, Chorwacja
26 lipca - Polignano a Mare, Włochy
8 sierpnia – Antlaya, Turcja
29 sierpnia – Niemcy
5 września – Vierwaldstättersee, Szwajcaria
20 września  - Ateny, Grecja