Londyn po raz piąty znalazł się na szczycie listy najczęściej odwiedzanych miast w dorocznym rankingu „Global Destinations Cities Index”* opracowanym przez firmę MasterCard. Ranking, w którym uwzględniono 132 miasta świata, dostarcza nie tylko danych na temat kierunków ruchu turystycznego, ale również umożliwia dogłębne zrozumienie, w jaki sposób przemieszczają się ludzie na całym świecie, a także pokazuje znaczenie miast jako miejsc zamieszkania, celów podróży i motorów globalnego rozwoju. W pierwszej dziesiątce miejsc, które odwiedzą rekordowe rzesze podróżujących, znalazły się:

1.    Londyn – 18,82 mln
2.    Bangkok – 18,24 mln
3.    Paryż – 16,06 mln
4.    Dubaj – 14,26 mln
5.    Stambuł – 12,56 mln    
6.    Nowy Jork – 12,27 mln
7.    Singapur – 11,88 mln
8.    Kuala Lumpur – 11,12 mln
9.    Seul – 10,35 mln
10.  Hong Kong – 8,66 mln

Warszawa, jako jedyne polskie miasto w zestawieniu, znalazła się na 70. miejscu. W 2015 stolicę Polski odwiedzi prawie 1,38 mln gości, a średnia kwota, którą podczas swojego pobytu wydadzą odwiedzający stolicę Polski, ma wynieść 406 USD. Warszawa została wyprzedzona w rankingu przez Kalkutę, ale jednocześnie odnotowała lepszy wynik niż takie miasta jak Rio de Janeiro, Sankt Petersburg czy Genewa.

Na podstawie wyników badania autorzy przewidują, że w 2015 roku Londyn odwiedzi 18,82 miliona gości z zagranicy – niewiele mniej niż drugi na liście Bangkok. Pięć ostatnich edycji rankingu zostało zdominowanych właśnie przez te dwa miasta. Najważniejsze trendy Na całym świecie można wyróżnić kilka najistotniejszych trendów, jak na przykład:
 • Azja/Pacyfik
  W tym regionie znajdują się trzy spośród czterech najszybciej rozwijających się turystycznie miast – Colombo, Chengdu i Osaka (dotyczy to okresu 2009 - 2015).

 • Europa
  Istambuł to jedno z najbardziej zróżnicowanych miast z rankingu, gdzie 50% przyjezdnych pochodzi z 33 miast uwzględnionych w rankingu.

 • Ameryka Południowa
  Lima to zarówno miasto znajdujące się w czołówce najczęściej odwiedzanych miast, jak i najszybciej rozwijające się miasto regionu, gdzie liczba turystów zagranicznych jest o blisko 50% wyższa niż w zajmującym drugie miejsce Mexico City.

 • Bliski Wschód i Afryka
  Dubaj pozostaje najszybciej rozwijającym się miastem ze światowej pierwszej dziesiątki, a Abu Zabi zajmuje trzecią pozycję pod względem tempa ogólnego rozwoju.

 • Ameryka Północna
  Od 2009 roku Houston pozostaje najszybciej rozwijającym się miastem w Ameryce Północnej i jedynym odwiedzanym w tym regionie, którego tempo wzrostu wyraża się liczbą dwucyfrową.
Jak rozwijają się miasta? - Tegoroczny ranking pozwala zrozumieć w większym wymiarze niż kiedykolwiek sieć wzajemnych powiązań między miastami na świecie, a ich rolą w procesie łączenia i stwarzania możliwości rozwoju - mówi Ann Cairns, President of International Markets, MasterCard. W 2015 roku prawdopodobnie blisko 383 miliony podróżnych z całego świata odwiedzi 132 miasta z rankingu, tworząc ogromny popyt na towary i usługi oraz przeznaczając na ten cel łącznie 360 mld dolarów. Zgodnie z raportem ONZ nt. przyszłości urbanizacji pt. „World Urbanization Prospects”, 2/3 światowej populacji do roku 2050 zamieszka w miastach. Prognoza liczby podróżnych w danym mieście poprzez badanie Global Destination Cities Index pozwala na analizę infrastruktury niezbędnej do sprostania potrzebom zarówno mieszkańców, jak i turystów.

* Dane wykorzystywane są na potrzeby uzyskania informacji o przyjezdnych zatrzymujących się na jedną noc i wysokości środków przez nich wydawanych w każdym ze 132 miast za pomocą opracowanych na zamówienie algorytymów, z pominięciem efektów węzła dla miast takich jak Singapur, Dubaj, Amsterdam czy Frankfurt. Ranking oraz związane z nim raporty nie są oparte o wielkości i dane transakcyjne MasterCard.