Czwarty rok z rzędu Finlandia zajęła najwyższą pozycję w rankingu. Islandia, Dania, Szwajcaria i Holandia znalazły się odpowiednio na drugim, trzecim, czwartym i piątym miejscu. Podczas gdy Stany Zjednoczone awansowały z 18. na 14. miejsce, a Wielka Brytania spadła z 13. na 18., Australia utrzymała 12. miejsce.

 

World Happiness Report – jak wygląda zestawienie w tym roku?

Przygotowanie World Happiness Report 2021 wyglądało zupełnie inaczej niż w poprzednich latach. Badacze nie tylko nie byli w stanie przeprowadzić bezpośrednich wywiadów w wielu krajach, ale także musieli całkowicie zmienić kryteria, skupiając się tym, jak pandemia wpłynęła na ogólny dobrobyt. Raport opiera się głównie na poziomach PKB, średniej długości życia, hojności, pomocy socjalnej i wolności obywatelskiej.

Wskaźniki były uderzająco podobne do tych z poprzedniego roku, co uznano za pozytywny znak.  W pierwszej dziesiątce państw zaszły tylko drobne zmiany – Islandia awansowała o dwa miejsca z czwartego na drugie, a Norwegia spadła z piątego miejsca na ósme.

Znaczący awans zanotowali Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi awansowali z 17. na 7. pozycję. Jeszcze wyżej podskoczyła Chorwacja. Rok temu zajęła 79. miejsce, a w tym roku już 23.
W zestawieniu World Happiness Report 2021 Polska znalazła się na 44. miejscu, zaliczając tym samym spadek o jedną pozycję względem poprzedniego roku. 

 

Zaufanie kluczem do szczęścia

Naukowcy nie są zaskoczeni tym, ze Finlandia po raz kolejny znalazła się na pierwszym miejscu zestawienia. Jak tłumaczą, w tym kraju wskaźnik wzajemnego zaufania od lat jest bardzo wysoki, a to właśnie ono pomaga ludziom przetrwać w najtrudniejszych chwilach.

Wskaźnik śmiertelności w Brazylii był znacznie wyższy niż w Singapurze, co w raporcie częściowo przypisuje się różnicy w zaufaniu publicznym do rządów tych krajów. Co ciekawe, różnice kulturowe, takie jak płeć szefa rządu, również był brane pod uwagę jako istotne czynniki przy mierzeniu sukcesu strategii walki z COVID-19.

Tak wygląda w tym roku pierwsza dwudziestka zestawienia World Happiness Report:

1. Finlandia
2. Islandia
3. Dania
4. Szwajcaria
5. Holandia
6. Szwecja
7. Niemcy
8. Norwegia
9. Nowa Zelandia
10. Austria
11. Izrael
12. Australia
13. Irlandia
14. Stany Zjednoczone
15. Kanada
16. Republika Czeska
17. Belgia
18. Wielka Brytania
19. Chiny
20. Francja