Ramadan to wyjątkowy czas na wizytę w Dubaju. Miasto wygląda i „zachowuje się” w tym czasie inaczej niż w innych miesiącach. Mieszkańcy i turyści mogą wziąć udział w tradycyjnych iftarach, podczas których muzułmanie przełamują razem post nad pysznymi potrawami z całego świata. Ponadto w całym Dubaju odbywają się rozmaite wydarzenia kulturalne, np. występy muzyczne, które dają wgląd w bogate dziedzictwo regionu. Również na rodziny z dziećmi czeka wiele atrakcji, które uczynią ten czas niezapomnianym.

Czym jest Ramadan?

Ramadan jest dziewiątym miesiącem muzułmańskiego kalendarza księżycowego. W tym roku ma się rozpocząć 22 marca, a zakończyć – 21 kwietnia. Jego daty zmieniają się z roku na rok zgodnie z muzułmańskim kalendarzem opartym na fazach księżyca. Dokładny dzień początku i końca Ramadanu ogłasza się wraz z pojawieniem się półksiężyca.

Ramadan w Dubaju. Fot. materiały prasowe

To najświętszy czas w roku dla muzułmanów na całym świecie – upamiętnia bowiem objawienie prorokowi Mahometowi pierwszych wersetów Koranu. Respektują go muzułmanie na całym świecie i obchodzą ten święty miesiąc poprzez post, modlitwę, jałmużnę i spędzanie czasu z bliskimi.

Jak obchodzi się Ramadan?

Bardzo ważnym elementem Ramadanu jest codzienny post, podczas którego wyznawcy w ciągu dnia powstrzymują się od wszelkiego jedzenia i picia. Rozpoczyna się on śniadaniem przed wschodem słońca, zwanym suhurem, a kończy iftarem po zachodzie słońca. Te posiłki to jeden z najlepszych sposobów na świętowanie pomyślnego miesiąca wraz z przyjaciółmi i rodziną. Szczególnie iftar sprzyja spotkaniom towarzyskim i wspólnym delektowaniem się znakomitym jedzeniem.

Podczas Ramadanu na pierwszy plan wysuwa się poczucie duchowości, biznes nieco zwalnia, a w centrum uwagi znajdują się relacje rodzinne. Niemuzułmanie mają natomiast niepowtarzalna okazję, aby dowiedzieć się więcej o islamie, jego tradycjach oraz o tym, jak namawia on do empatii, współczucia, miłosierdzia i duchowości.

Godziny otwarcia podczas Ramadanu

Tradycyjnie podczas Ramadanu sklepy i restauracje są w ciągu dnia pozamykane, ale Dubaj jest w pełni otwarty. Godziny otwarcia centrów handlowych i lokali gastronomicznych są nawet wydłużone, aby zaspokoić potrzeby tych, którzy chcą spotkać się z rodziną i przyjaciółmi po całodniowym poście. Turyści chcący doświadczyć słynnych weekendowych brunchów w Dubaju lub odwiedzić różne popularne miejsca w mieście, nadal mają taką możliwość.

Meczet Jumeirah jest w tym czasie otwarty również dla niemuzułmanów. Mogą oni np. obejrzeć wudu, czyli ablucję i oczyszczanie poprzedzające modlitwę, oraz wejść do środka meczetu, aby dowiedzieć się wszystkiego o islamie i kulturze Emiratów.

Meczet Jumeirah w Dubaju. Fot. materiały prasowe

Gdzie zjeść tradycyjny iftar?

Address Beach Resort oferuje bogaty wybór tradycyjnych dań kuchni arabskiej i międzynarodowej, w tym różnorodne przystawki, dania główne i desery. Jadalnia jest bogato urządzona w tradycyjnym stylu charakterystycznym dla Ramadanu, tworząc ciepłą i przyjazną atmosferę. Częścią tego iftaru są również stanowiska do gotowania na żywo oraz menu z orzeźwiającymi napojami, np. świeżymi sokami i tradycyjnymi napojami ramadanowymi.

Iftar w Address Beach Resort. Fot. materiały prasowe

Kto ma ochotę doświadczyć wykwintnego iftaru, powinien udać się do stylowego Armani Hotel Dubai położonego w słynnym Burj Khalifa. Hotelowa sala balowa jest przekształcana w wielką jadalnię z eleganckimi nakryciami stołu, luksusowym wystrojem i rozrywką na żywo. Bufet obejmuje dużo tradycyjnych dań arabskich, takich jak zupy, sałatki, grillowane mięsa i owoce morza, a także dania kuchni międzynarodowej. Goście mogą delektować się pożywnymi i smacznymi potrawami, a także orzeźwiającymi napojami i arabską kawą. Punktem kulminacyjnym iftaru jest stanowisko z deserami, oferujące kuszące bliskowschodnie słodycze i ciasta.

Iftar w Armani Hotel Dubai. Fot. materiały prasowe

Iftar w Dubai Opera, jednym z najbardziej kultowych centrów kultury w mieście, to wyjątkowe doznanie kulinarne. Eleganckie wnętrza stanowią wspaniałe tło dla kolacji, który składa się z tradycyjnego arabskiego bufetu uzupełnionego o nowoczesne akcenty. Iftar w Dubai Opera obejmuje również występy rozrywkowe na żywo z tradycyjną muzyką arabską i układami tanecznymi, co tworzy niezwykłą świąteczną atmosferę. Dzięki wyjątkowej scenerii, pysznemu jedzeniu i znakomitej rozrywce iftar w Dubai Opera to naprawdę niezapomniany sposób na świętowanie Ramadanu.

Iftar w Dubai Opera. Fot. materiały prasowe

Turyści, którzy chcą zdobyć wiedzę na temat tradycji i zwyczajów Zjednoczonych Emiratów Arabskich, powinni odwiedzić Sheikh Mohammed Center for Cultural Understanding (SMCCU), które znajduje się w historycznej dzielnicy Al. Fahidi. Centrum zostało stworzone w celu wypełnienia luki w wiedzy i umożliwienia lepszego zrozumienia kultury Emiratów i islamu. Zwiedzający centrum mogą skorzystać z szeregu atrakcji, od degustacji tradycyjnej kuchni po dyskusje z mieszkańcami na temat życia w Dubaju. Podczas Ramadanu odbywają się specjalne sesje iftar, podczas których można się przekonać, czym Ramadan jest dla muzułmanów i dlaczego całodniowy post najlepiej przerwać za pomocą daktyli. Pracownicy SMCCU oprowadzą po meczecie i wyjaśnią, jak i dlaczego modlą się muzułmanie.

Sheikh Mohammed Center for Cultural Understanding. Fot. materiały prasowe

Atrakcje i wydarzenia podczas Ramadanu

The Ramadan Night Market w Dubaju to popularny coroczny targ, na którym w trakcie Ramadanu można zrobić zakupy i zjeść posiłek. Znajduje się tam wiele straganów sprzedających różnorodne produkty, w tym odzież, akcesoria, dekoracje do domu i tradycyjne prezenty na Ramadan. Stoiska serwujące gotowe dania oferują szeroki wybór dań kuchni arabskiej i międzynarodowej. Można je zjeść przy akompaniamencie tradycyjnej muzyki i podziwiając występy taneczne. Na The Ramadan Night Market w Dubaju mieszkańcy i turyści mają możliwość poznania wyjątkowych zwyczajów ramadanowych, jednocześnie ciesząc się zakupami i pysznym jedzeniem w wesołym i tętniącym życiem otoczeniu.

Dubai Mall. Fot. materiały prasowe

Podczas Ramadanu centra handlowe w Dubaju oferują miłośnikom shoppingu wyjątkowe doświadczenia zakupowe. Większość centrów handlowych, w tym Dubai Mall, Dubai Hills Mall i Mall of the Emirates, ma wtedy wydłużone godziny pracy, aż do późnej nocy. Dzięki temu klienci mogą spokojnie zrobić zakupy po przerwaniu postu. Centra handlowe są udekorowane w ramadanowym stylu, strefy gastronomiczne oferują różnorodne tradycyjne dania arabskie, a także dania kuchni międzynarodowej. Z okazji Ramadanu centra handlowe przygotowują również rozrywkę na żywo z tradycyjną muzyką i występami tanecznymi.

Muzeum Etihad podczas Ramadanu zapewnia odwiedzającym wyjątkowe przeżycia kulturalne. Muzeum jest poświęcone historii Zjednoczonych Emiratów Arabskich i oferuje interaktywne wystawy oraz pokazy multimedialne. W świętym miesiącu w muzeum przygotowało również specjalne wydarzenia i zajęcia, które celebrują kulturę i tradycje Emiratów.

Etihad Museum. Fot. materiały prasowe

Hai Ramadan to ekscytujące wydarzenie, które odbywa się w Expo City Dubai podczas Ramadanu. W jego skład wchodzą działania i doświadczenia, które celebrują ducha Ramadanu, np. występy na żywo i wystawy. Można tu też skosztować różnorodnych tradycyjnych potraw arabskich (kuchni emirackiej, libańskiej i marokańskiej), a także deserów. Częścią wydarzenia jest również tętniący życiem targ, na którym odwiedzający mogą kupić prezenty i pamiątki związane z Ramadanem. Hai Ramadan to także rozrywka na żywo, a także wystawy kulturalne prezentujące bogate dziedzictwo Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Rozrywka dla całej rodziny

Aya Universe to położona w samym sercu Dubaju przestrzeń, która zapewnia oszałamiające i wciągające doświadczenie. Znajdujące się tu atrakcje i instalacje są idealne dla tych, którzy chcą zanurzyć się w m.in. w cyfrowych pokazach gwiazd i kwitnących ogrodów.

AYA Universe. Fot. materiały prasowe

The Dubai International Financial Centre's (DIFC) M2L Market powinni odwiedzić wszyscy, którzy szukają podczas Ramadanu autentycznych przeżyć. Usytuowany w samym środku dzielnicy finansowej targ oferuje szeroki wybór tradycyjnych arabskich potraw, słodyczy i napojów, które są idealne i na iftar, i na suhur. Oprócz stoisk z jedzeniem, rozstawione są tam też stragany sprzedające lokalne rękodzieło, pamiątki i prezenty. Na rynku odbywają się również tradycyjne zajęcia związane z Ramadanem, np. sztuka henny i pokazy sokolnictwa. M2L Market wyróżnia skupienie się na zrównoważonym rozwoju i odpowiedzialności za środowisko – jego twórcom zależy na ograniczaniu ilości odpadów i promowaniu praktyk przyjaznych dla środowiska.

Global Village Dubai jest podczas Ramadanu popularnym celem wizyt zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców. Za pomocą pawilonów reprezentujących kraje i regiony to wielokulturowe centrum festiwalowe łączy ze sobą rozmaite kultury świata. Global Village przygotowuje w tym okresie dla odwiedzających różnorodne zajęcia i wydarzenia, które celebrują tradycje i kulturę Zjednoczonych Emiratów Arabskich i całego świata arabskiego. Należą do nich tradycyjne iftary, występy kulturalne na żywo i zajęcia religijne, takie jak recytacje Koranu i wykłady. W centrum znajdują się również sklepy, w których można kupić wszystko, od lokalnego rękodzieła po międzynarodowe marki.

Global Village. Fot. materiały prasowe

Wild Paint House w Dubaju to fantastyczne miejsce dla rodzin szukających w czasie Ramadanu zabawy i kreatywnych zajęć. Zlokalizowana w Al Quoz atrakcja pod dachem jest idealna dla dzieci i dorosłych w każdym wieku i pozwalaim uwolnić swoją kreatywność i wyrazić siebie poprzez sztukę. W Wild Paint House odbywają się różnorodne zajęcia, m.in. lekcje malowania i warsztaty garncarskie, co stanowi fantastyczny sposób na spędzenie czasu z rodziną.

The Wild Paint House. Fot. materiały prasowe

The Dubai Aquarium and Underwater Zoo jest popularnym kierunkiem wycieczek wśród turystów i mieszkańców, również podczas Ramadanu. To kryte akwarium jest domem dla ponad 140 gatunków morskich stworzeń, a podwodne zoo uzupełnione jest o interaktywne eksponaty i doświadczenia, które pozwalają zwiedzającym zbliżyć się do fascynujących morskich stworzeń.

Akwarium w Dubaju. Fot. materiały prasowe

Zasady etykiety podczas Ramadanu

Z szacunku dla tego ważnego czasu dla muzułmanów, goście przybywający do Dubaju podczas Ramadanu powinni przestrzegać etykiety. Istotne jest np. unikanie jedzenia i picia, jeśli przebywa się w pobliżu osób poszczących oraz skromny i nierzucający się w oczy ubiór. I już nie zasada, ale dobra rada: podczas Ramadanu warto jak najlepiej wykorzystać wieczory i wydłużone godziny otwarcia rozmaitych atrakcji i centrów handlowych.

Id al-Fitr w Dubaju

Ramadan wieńczy Id al-Fitr, czyli Święto Przerwania Postu. W tym roku ma wypaść 21 kwietnia. Ten dzień najłatwiej uczcić po prostu składając mieszkańcom miasta życzenia „Eid Mubarak”, co oznacza „Błogosławiony Eid”. Można też przyłączyć się do mieszkańców i wziąć udział w obchodach tego ważnego islamskiego święta.

Tego dnia rodziny zwykle rozpoczynają dzień od wczesnej pobudki i porannych modlitw w domu lub w pobliskim meczecie. Następnie w porze lunchu odbywa się uczta z przyjaciółmi i rodziną, podczas której wszyscy wspólnie rozmyślają nad kończącym się Ramadanem. Wtedy zazwyczaj wręcza się dzieciom prezenty pieniężne i przekazuje darowizny na rzecz potrzebujących.

Podczas gdy większość świętujących spędza Id al-Fitr w domu lub u przyjaciół i rodziny, na mieście organizowane są tętniące życiem uroczystości, ekscytujące zajęcia, tradycyjne tańce, muzyka na żywo i specjalne pokazy.