Świnia Raćka to jedyna Polska Biała Zwisłoucha, która ma coś do powiedzenia. Co takiego ma do przekazania ludziom Świnka Raćka? Skąd się wzięła? Co robi i dlaczego?

Raćka została mianowana Ambasadorką Fundacji Pies Szuka Domu. Fundacja powstała, aby pomagać bezdomnym zwierzętom. Pod jej opieką znajdują się głównie bezdomne psy. Raćka poprzez swoje nietuzinkowe działania zwraca uwagę i stara się pomóc w zmniejszeniu liczby bezdomnych psiaków w naszym kraju.

Raćka urodziła się w sierpniu 2013 roku. Za namową Marka Piekarczyka -  lidera zespołu TSA Fundacja ocaliła z hodowli trzody chlewnej najsłabsze prosię, które według farmera nie miało żadnych szans na przeżycie. Maleńkie prosiątko zostało przywiezione do Fundacji, a Marek Piekarczyk został jej ojcem chrzestnym. Przez pierwszy miesiąc Świnka poznawała otaczający ją, nowy świat. Nawiązywała pierwsze przyjaźnie z psami i innymi zwierzętami zamieszkującymi w Fundacji. Kozioł Diablo do dziś jest jej ulubionym kumplem, a stadko kur jest z nią nierozłączne. Konie, kury, kozy, ale przede wszystkim psy są przyjaciółmi i kompanami zabaw Raćki.

Po okresie socjalizacyjnym nadszedł czas na poważniejsze zadania. Pierwszym  zadaniem Raćki był udział w projekcie Fundacji „ Kalendarz 2014”, w którym uczestniczyła razem z bezdomnymi psami wraz z: Markiem Piekarczykiem, Damianem Ukeje, Lipali, Grzegorzem Skawińskim, The Sneg, Patrycją Markowską, Big Cyc, Milczeniem Owiec, Kultem, Myslovitz i Napalm Death oraz najbardziej rockową ekipą radiową – Eską Rock.
Potem przyszedł czas na własnego Fanpage’a, na którym Raćka na bieżąco relacjonuje podejmowane przez nią działania. Fanpage Świnki ma już prawie 7 tys.  polubień!
Świnka promuje zdrowy tryb życia: spaceruje po okolicznym lesie, jeździ na plażę, bierze udział w dogtrekkingu. Publikuje również „Raćkowe Wege Przepisy”. Została również świnką mors’ką na specjalne zaproszenie Morsów z Gdańska.
Raćka sporo podróżuje, bo żeby głosić idee adopcji bezdomnych psiaków musi opuścić swoje ranczo, aby dotrzeć do jak największej ilości ludzi. Pod hasłem „Raćki podróże małe i duże”  odwiedza różne miejsca od małych miasteczek, po stolicę, a wszędzie tam towarzyszy jej profesjonalny fotograf Maurycy Śmierzchalski z Frames Studium Fotografii, który dokumentuje działania Raćki.

Świnka pomaga nie tylko zwierzakom. Została zaproszona również do udziału w WOŚP gdzie wspólnie z Pomorską TV kwestowała na rzecz chorych dzieci.
Dzieciństwo dzieciństwem, ale kiedy Raćka osiągnęła wiek szkolny przyszedł czas na edukację.  Świnka z zacięciem uczęszczała do pierwszej klasy w szkole dla psów. Podstawowe posłuszeństwo, które znają psy jest niezbędne również dla Raćki, aby  mogła reprezentować godnie swoich psich bezdomnych przyjaciół.
Edukację w pierwszej klasie Raćka ukończyła z wyróżnieniem otrzymując promocję do drugiej klasy oraz świadectwo z czerwonym paskiem.  Pogratulować Raćce wyników w nauce przyjechał nawet jej ojciec chrzestny - Marek Piekarczyk. Wydarzenie to nie umknęło uwadze Telewizji Polskiej, która postanowiła to udokumentować i obwieścić światu.

Media nie po raz pierwszy skupiły swoją uwagę na osobie Raćki.  Jako postać wyjątkowa, niosąca szlachetne przesłanie często jest zapraszana do stacji telewizyjnych i radiowych gdzie może opowiadać o swoich wyjątkowych pomysłach.  Telewizja Polska zrobiła również film dokumentalny pt. : „Raćka i inni.”
Obecność świnki w takich programach jak: Teleexpress, Fakty, Pytanie na Śniadanie, Panorama, Panorama Dnia, Superstacja,  Kamień, nożyce, papier, Kawałek świata i herbata, Radar, przyczyniły się do szerszego przekazu problemu bezdomności zwierząt oraz akcji adopcyjnych.

Pozytywny wizerunek Raćki przyciąga do siebie wszystkich. Miała przyjemność przebywać i fotografować się w towarzystwie takich gwiazd jak: Marek Piekarczyk oraz zespół TSA, Tomek Lipnicki, zespół Lipali, Krzysztof Skiba, zespół Big Cyc, Grzegorz Skawiński, Justyna Steczkowska, Tomek Lach – Tomson, Aleksander Milwiw-Baron z zespołu Afromental, Marysia Sadowska, Tomasz Karolak, Dawid Kwiatkowski, Łukasz Luk Jeleniewski, Adrian Kulik- Qlos z zespołu Lipali oraz Tuff Enuff, Franciszek Walicki.
Na dzień dzisiejszy Raćka nieustannie ćwiczy przed wystąpieniem w programie Mam Talent, do którego to została zaproszona przez stację TVN.

Nie przeszkadza jej to jednak, aby czynnie  uczestniczyć  w działaniach Fundacji i postępować na rzecz bezdomnych zwierząt. Świnka przyjęła patronat honorowy nad innowacyjnym projektem Fundacji Pies Szuka Domu „ Szczęście w Pakiecie”.  Fundacja, aby promować ideę adopcji, postanowiła każdemu przyszłemu właścicielowi, który podaruje bezdomnemu psu nowy dom, podarować w  pakiecie bezpłatne szkolenie z posłuszeństwa oraz wizytę weterynaryjną gratis.

Raćka, aby nagłośnić ten projekt weźmie udział w Marszu 520 km Polskim Wybrzeżem „Krok do Domu” gdzie będzie reprezentować swoich przyjaciół z Fundacji i maszerować przez trzy tygodnie z nadzieją, ze w ten sposób pomoże im znaleźć kochającą rodzinę. Marsz rozpoczyna się 1 maja 2014 w Świnoujściu a uczestnicy podążać będą do wschodniej granicy kraju w miejscowości Piaski.

Marsz jest wydarzeniem medialnym, jest to czwarta z kolei tego typu inicjatywa Fundacji, a patronat medialny nad wydarzeniem objął Teleexpress.
Świnka Raćka mimo, iż tak wiele działań podejmuje, ma czas na zabawę, psoci i… jest szczęśliwą świnką.