Prawa dla LGBTQ+? Na pewno nie w Rosji

Niedawno Putin oficjalnie zmienił konstytucję kraju w wielu kwestiach, w tym w kwestii przyznania praw dla nieheteronormatywnych mieszkańców Rosji. Teoretycznie miało wynikać to z referendum, które odbyło się w lipcu 2020 roku i którego wyniki pokazały, że 77 proc. Rosjan głosowało za zakazem małżeństw między osobami tej samej płci. “Teoretycznie”, bo w przypadku Putina i Rosji nic nie jest pewne, a już na pewno nie wyniki powszechnych referendów.

Nowe poprawki oznaczają, że pary tej samej płci nie będą mogły legalnie zawrzeć związku małżeńskiego w Rosji, ponieważ obowiązująca konstytucja kraju mówi, że małżeństwo może istnieć tylko i wyłącznie  między mężczyzną a kobietą. Oznacza to również, że transseksualni członkowie społeczeństwa nie będą mogli adoptować dzieci.

Putinowskie poprawki anty-LGBTQ+ są zakorzenione w "wierze w Boga" w kraju, w którym wiele nieheteronormatywnych osób decyduje się ukrywać swoją prawdziwą tożsamość dla bezpieczeństwa swojego i najbliższych. Mimo że homoseksualizm po raz pierwszy został  zdekryminalizowany w Rosji w 1917 r., a następnie ponownie zalegalizowany w 1933 r. i w 1993 r., to jednak homofobia nadal jest ekstremalnie powszechna w tym kraju.

Jeden z polityków, którzy poparli ostatnie zmiany w konstytucji, Piotr Tołstoj, opisał swoją ojczyznę jako "twierdzę tradycjonalizmu", mówiąc w rozmowie z “Associated Press”, że Rosja nie będzie "powtarzać błędów, które istnieją na Zachodzie".

“Te błędy, moim zdaniem, są fundamentalne, kiedy pewnym ludziom – społeczności LGBT czy pewnym grupom rasowym – przyznaje się dodatkowe, specjalne prawa. Więcej praw niż większość”

– dodał. 

Putin: najlepszy prezydent i najprzystojniejszy obywatel Rosji

Każdy, kto choć trochę obserwuje poczynania prezydenta Putina, wie, że gość lubi być na topie, co odbiło się również w nowych zmianach rosyjskiej konstytucji – udało mu również się przeforsować w niej zniesienie limitów własnej kadencji prezydenckiej, co oznacza, że teraz może on pełnić jeszcze dwie dodatkowe sześcioletnie kadencje, mimo że jego obecna kadencja  kończy się dopiero w 2024 roku. Tutaj pojawia się pytanie: “po co?” – wszak i tak wszyscy wiedzą, że jedyną siłą, która będzie w stanie pozbawić go władzy, jest śmierć.

Ciekawostką, która jest wisienką na torcie, idealnie podsumowującą podejście Putina do Putina jest to, że za sprawą jednego sondaży portalu Superjob.ru został niedawno ogłoszony “najseksowniejszym mężczyzną w Rosji”. Miało na niego głosować 18 proc. mężczyzn i 17 proc. ankietowanych kobiet.

Ten 68-letni kawaler jest jedyną osobą, która uzyskała dwucyfrową liczbę punktów w otwartym kwestionariuszu. "Rosjanie nadal nazywają Władimira Putina najbardziej atrakcyjnym znanym mężczyzną w kraju’ –  oświadczył portal Superjob.ru –"Ani aktorzy, ani sportowcy, ani inni politycy nie mogą dziś z nim konkurować.”

Ankietę przeprowadzono wśród 1000 mężczyzn i 1000 kobiet w ponad 300 rosyjskich miastach w okresie od 22 marca do 1 kwietnia, a jej wyniki opublikowano kilka dni po tym, gdy w konstytucji pojawiła się zmiana, która pozwoli Putinowi pozostać na prezydenckim stołku przynajmniej do 2036 roku, kiedy to największa miłość Rosjan skończy 83 lata.