„Podwieczorek z poezją”

Istotnym punktem w programie festiwalu będzie spotkanie z Ewą Lipską. Urodzona w Krakowie poetka i malarka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa i stypendystką International Writing Program University of Iowa. Autorka jest znana nie tylko w Polsce, do tej pory ukazało się blisko czterdzieści obcojęzycznych wyborów jej wierszy. Podczas „Podwieczorku poetyckiego” goście Festivalu dell’ Arte będą mięli okazję osobiście poznać Ewę Lipską i posłuchać czytanych przez nią utworów.

„Ballada o Wojanowie…”

Na Festivalu dell’ Arte pojawi się również Ivo Łaborewicz, który z zamiłowania jest turystą górskim, bibliofilem, kolekcjonerem map, kart pocztowych i czarnych płyt, natomiast z wykształcenia historykiem. Badacz jest mocno związany z regionem Kotliny Jeleniogórskiej: od 1997 roku pełni funkcje Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Jeleniej Góry i redaktora periodyku naukowego „Rocznik Jeleniogórski”, a od ponad dwunastu lat jest członkiem Karkonoskiego Towarzystwa Naukowego. Ivo Łaborewicz jest autorem przewodników oraz książek historycznych poświęconych Jeleniej Górze i okolicom. Tematem przewodnim spotkania z pisarzem będzie opowieść „Wojanów – rezydencja szlachecka i królewska“ – Chciałbym przybliżyć uczestnikom spotkania historię Pałacu w Wojanowie i okolic. Przedstawię najważniejsze fakty, ale też mało znane ciekawostki. Mam nadzieję, że wykład zainteresuje zarówno dorosłych, jak i młodszych turystów – zapowiada Ivo Łaborewicz.

„Tajemnice i skarby Dolnego Śląska”

Uczestnicy Festivalu dell’ Arte będą mogli wziąć udział w spotkaniu z Joanną Lamparską – zakochaną w Dolnym Śląsku pisarką i podróżniczką. W swoich książkach, spośród których wiele należy do kategorii „przewodnik inny niż wszystkie”, autorka opisuje tajemnice regionu. Pisarka od wielu lat zajmuje się poszukiwaniami zaginionych dóbr kultury, tropi ślady ukrytych skarbów i depozytów. W Wojanowie podróżniczka podzieli się swoimi odkryciami podczas wykładu „Tajemnice i skarby Dolnego Śląska”. – Opowiem o poszukiwaniach skarbów oraz o tym, co znaleziono w ostatnim czasie na naszych zamkach. Będzie to nie tylko wykład, ale także pokaz zdjęć – mówi Joanna Lamparska.

Poezja i literatura to jedna z czterech dziedzin artystycznych, które pojawią się na sierpniowym spotkaniu ze sztuką w Wojanowie. Goście Festivalu dell’ Arte będą mogli uczestniczyć również w wydarzeniach kulturalnych związanych z teatrem, muzyką oraz sztukami wizualnymi. Wstęp na festiwal jest darmowy.

Data Festivalu: 19-26 sierpnia 2012 r.

Miejsce: Pałac Wojanów k. Jeleniej Góry

Organizatorzy: Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, Dolnośląska Filharmonia w Jeleniej Górze

Partnerzy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Pałac Wojanów

Więcej informacji: www.dolinapalacow.pl, www.festivaldellarte.eu