Jeden z najtrudniejszych biegów na Ziemi – Maraton Piasków w Maroku (Maraton des Sables 2015) rozpocznie się 5 kwietnia. Wystartuje w nim Natalia Salamon. To będzie najtrudniejsze sportowe wyzwanie jej życia - bieg przez pustynny krajobraz Sahary z 10-kilogramowym plecakiem, wypełnionym tygodniowym zapasem jedzenia, apteczką i śpiworem. Przez siedem dni Natalia zamierza pokonać 250 km trasy na najgorętszej pustyni na Ziemi. Nagłaśniając swój bieg pod hasłem „Przez piach dla PAH”, chce zwrócić uwagę społeczeństwa na problem dostępu do wody i wspomóc Polską Akcję Humanitarną w projekcie budowy studni w Afryce.

- Biegnąc poprzez pustynię boleśnie przekonam się, czym jest dla człowieka brak wody. Będę dzielić dzienne racje wody, otrzymane od organizatora: do picia, do mycia, do życia... Będę w tych trudnych warunkach walczyć zaledwie siedem dni, a już ciężko jest mi to sobie wyobrazić. A przecież tylu ludzi na Ziemi żyje tak cały czas. Dlatego przekonana o słuszności projektu, chcę wesprzeć Kampanię Wodną Polskiej Akcji Humanitarnej – tłumaczy maratonka.

- Jeśli chcecie mnie wesprzeć w realizacji mojego marzenia – ukończenia Maratonu Piasków – to najlepiej zrobicie to poprzez datek na ten szczytny cel. Nasze darowizny pomogą pracownikom PAH w budowie studni w Somalii i Sudanie Południowym. Niby zwykła H2O, a tak naprawdę to cud życia – dodaje. Maraton Piasków Maraton Piasków to coroczny ultramaraton odbywający się na Saharze w południowym Maroku. Uczestnicy pokonują ok. 250 km na przestrzeni 7 dni, w odcinkach od 30 do 80 kilometrów dziennie, po różnorodnym terenie: od wysokich wydm po kamieniste, wyschnięte rzeki. Biegacze niosą ze sobą cały swój ekwipunek, w tym jedzenie na cały bieg, śpiwór, ubrania, pompkę do jadu skorpiona i apteczkę, a organizator zapewnia wodę, noclegi w biwaku z beduińskich namiotów i opiekę medyczną. Tylko ok. 10% z tysiąca biegaczy jest w stanie pokonać cały dystans w biegu, pozostali pokonują część trasy marszem. Co roku w Maratonie Piasków w Maroku uczestniczy ok. tysiąca biegaczy z całego świata. Najliczniejsza reprezentacja zawodników pochodzi z Francji i Wielkiej Brytanii (ok. 600-700 rocznie). Natalia Salamon będzie najmłodszą zawodniczką w grupie Polaków. W biegu startuje także czworo innych Polaków: Katarzyna Swist-Szulik, Wiesław Kamiński, Michał Głowacki i Anna Lichota. Natalia jest biegaczka-amatorką, na co dzień pracuje w biurze dla jednej z firm z branży energetycznej. Ma 29 lat i biega od 5 lat. Ukończyła dwa maratony, osiem półmaratonów oraz liczne biegi terenowe i z przeszkodami. Do Maratonu Piasków przygotowuje się od dwóch lat. Pochodzi z woj. podkarpackiego, a mieszka w Londynie.

Więcej o akcji „Przez Piach dla PAH” przeczytasz na: www.PrzezPiachDlaPAH.pl