Warszawski XXII Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz potrwa od 8 do10 maja 2015. W tym roku odbędzie się pod hasłem „40 lat w Gasherbrumach".

Nasze Gasherbrumy
Temat Przeglądu wiąże się z, 40. rocznicą pierwszej polskiej wyprawy kobiecej w Gasherbrumy. Wyprawa kobieca kierowana była przez Wandę Rutkiewicz. Wyprawa zakończyła się dużym sukcesem. Zdobyto dwa szczyty: Gasherbrum II i dziewiczy Gasherbrum III przeprowadzono cztery udane ataki szczytowe, podczas których na wierzchołkach stanęło 12 zdobywców, w tym  dwie pierwsze kobiety na ośmiotysięczniku: Anna Okopińska i Halina Kruger-Syrokomska. Te ważne dla historii alpinizmu wydarzenia zostaną przypomniane w czasie uroczystego otwarcia festiwalu. Spotkaniu uczestników ekspedycji „Gasherbrumy 1975” będzie przewodniczył Janusz Onyszkiewicz. Zaprezentowany zostanie film z tej wyprawy, zrealizowany przez Andrzeja Zajączkowskiego, „Temperatura wrzenia”. Ponadto będzie można zobaczyć film „Kobiety Śniegu” z pierwszej  brytyjskiej wyprawy kobiecej na Gasherbrum II  w 1989 roku, której uczestniczką była Wanda Rutkiewicz.  To ona -  przy współudziale Krzysztofa Langa - zrealizowała ten film. W programie Przeglądu znajdą się również inne opowieści związane z Gasherbrumami. O wyczynie swoim wyczynie opowie Jacek Berbeka, który 20 lat temu zdobył Gasherbrum II - samotnie, w stylu alpejskim -  oraz Gasherbrum I   w czasie 30-godzinnej, nieprzerwanej wspinaczki z bazy na szczyt.
Gasherbrum II jest również  ważną górą dla Piotra Pustelnika, bowiem to jego pierwszy zdobyty 25 lat temu ośmiotysięcznik, i to od niego himalaista rozpoczął kompletowanie Korony Himalajów. Z młodych polskich wspinaczy o zdobyciu Gasherbrum II  opowie Aleksandra Dzik, a Paweł Mitura zaprezentuje film ze swojego wejścia. Zobaczymy film z pierwszego wejścia zimowego na ten szczyt w wykonaniu Janusza Gołąba i Adama Bieleckiego oraz reportaż filmowy z ostatniej wyprawy Artura Hajzera, który w 2013 roku zginął na stokach Gasherbrum I i pozostał tam na zawsze.
Nie tylko Gasherbrumy
Pozostałe tematy tegorocznego Przeglądu wyznaczane są przez kolejne dwie rocznice: 40-lecie zdobycia przez Polaków dziewiczego szczytu Broad Peak Middle i 60. rocznica pierwszego przejścia całej 75-kilometrowej grani Tatr. Ogółem XXII PFA będzie okazją, by spotkać się z  13 alpinistami i znawcami tematyki gór. Zostanie zaprezentowanych 15 filmów. Najstarszy z 1966 roku, to „Wertikal” Borisa Durowa i Stanisława Goworuchina. Najnowszy – film Jerzego Porębskiego „Zakopiańczycy” z 2014. Przeglądowi będzie towarzyszyła wystawa fotograficzna Julity Chudko „Szukając Raju" oraz liczne stoiska z książkami i filmami górskimi, pamiątkami i kuchnią nepalską Fundacji „Światło dla Himalajów”. WSTĘP WOLNY!