Europejski Tydzień Mobilności 2023 potrwa w Polsce dwa tygodnie! To za sprawą Kongresu Nowej Mobilności, który startuje w Łodzi już 26 września br. W strefie EXPO zaprezentuje się ponad 150 partnerów i wystawców, liderów zeroemisyjnych technologii.
Polskę czekają dwa elektryzujące tygodnie, które upłyną pod hasłem elektromobilności. W najbliższą sobotę, 16 września rozpoczyna się Europejski Tydzień Mobilności, organizowany co roku przez Komisję Europejską. Święto zrównoważonego transportu będzie obchodzone w całej Polsce. Miasta i organizacje zrealizują tematyczne wydarzenia, inicjatywy i akcje edukacyjne, które potrwają do 22 września. Zaledwie cztery dni później, 26 września, rozpoczyna się Kongres Nowej Mobilności 2023, największa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej konferencja i targi zeroemisyjnych technologii w transporcie. Ponad 300 prelegentów omówi na 6 scenach, w ramach 100 debat, warsztatów i wystąpień merytorycznych, najważniejsze wyzwania i trendy związane z rozwojem sektora e-mobility.

Inspirujący prelegenci

Udział Kongresie Nowej Mobilności 2023 zapowiedzieli przedstawiciele instytucji unijnych, administracji centralnej i samorządowej, placówek dyplomatycznych, a także eksperci i praktycy rynku.


W dyskusji na temat przyszłości transportu wezmą udział m.in. szefowie resortów rządowych: Anna Moskwa (Minister Klimatu i Środowiska) i Waldemar Buda (Minister Rozwoju i Technologii), włodarze największych polskich miast, w tym Hanna Zdanowska (Prezydent Miasta Łodzi), Aleksandra Dulkiewicz (Prezydent Miasta Gdańska) oraz Konrad Fijołek (Prezydent Miasta Rzeszowa), jak również Michał Kurtyka, Prezydent COP24 – mówi Aleksander Rajch, członek zarządu PSPA.


Kompleksowy program

Zaplanowany w dniach 26 do 28 września br. program KNM 2023 obejmuje ponad
100 punktów i aktywności (debaty, sesje, panele, warsztaty, wystąpienia) dotyczących wszystkich najważniejszych aspektów i wyzwań związanych z rozwojem zrównoważonego transportu w Polsce i Europie.

- Nie sposób wymienić wszystkich mocnych, merytorycznych punktów programu, który w tym roku robi jeszcze większe wrażenie, ale warto wspomnieć m.in. o okrągłym stole „E-Mobility Road Map 2035” z udziałem interesariuszy kształtujących polski krajobraz gospodarczy. Omówione zostaną strategiczne cele i instrumenty wsparcia, których wdrożenie pozwoli wykorzystać historyczną szansę i uczynić z Polski europejski hub produkcyjny sektora elektromobilności w kontekście zapowiedzianego zakazu rejestracji nowych samochodów osobowych i dostawczych w UE. Przejście na samochody elektryczne (wg IEA do 2030 r. globalna flota takich pojazdów może liczyć ok. 200 mln szt.) oraz polityki i regulacje prawne wdrażane w tym celu na całym świecie będą z kolei tematem przewodnim sesji „The ICE Age is Over”. Oczywiście na KNM 2023 nie może zabraknąć AFIR, czyli nowego, europejskiego rozporządzenia w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych. O tym, jak osiągnąć ambitne cele, kluczowi interesariusze porozmawiają na dedykowanej sesji – mówi Maciej Mazur, dyrektor Zarządzający PSPA i zachęca do zapoznania się z programem KNM na stronie internetowej wydarzenia.

Podczas KNM odbędą się również kolejne posiedzenia komitetów PSPA, po raz pierwszy w historii otwarte dla publiczności. Omówimy na nich skonkretyzowane postulaty zmian prawnych, wypracowane w ramach projektu „Biała Księga Nowej Mobilności”.

Aplikacja i bilety

Organizatorzy KNM 2023 przygotowali dla uczestników wydarzenia dedykowaną aplikację mobilną „Kongres Nowej Mobilności 2023”, dostępną w serwisach App Store i Google Play.
Za jej pośrednictwem można w łatwy sposób uzyskać dostęp do biletu wstępu, wszystkich najważniejszych informacji (w tym programu) na temat konferencji czy porozmawiać z innymi uczestnikami wydarzenia poprzez chat. Osoby zainteresowane uczestnictwem w tegorocznej edycji Kongresu Nowej Mobilności 2023 wciąż mogą nabywać bilety. W sprzedaży są wejściówki „Conference & EXPO pass” (dostęp do wszystkich scen konferencyjnych i przestrzeni networkingowych) oraz „EXPO pass” (dostęp do części targowej). Bilety są oferowane w cenach „Final Call”: 2450 zł netto – „Conference & EXPO pass” oraz 599 zł netto – „EXPO pass”.

Bilety można nabyć na stronie.