Międzynarodowe Zloty Morsów w Mielnie są organizowane od 2004 r. To największa tego typu impreza na świecie. W ramach tegorocznej podwójnej edycji odbędą się aż dwie Wielkie Kąpiele: jedna w sobotę, a druga w niedzielę. Tradycyjnie już w samo południe do mroźnego morza wejdą całe rodziny, dziadkowie, dzieci i wnuki z Polski oraz z zagranicy.

Tematem przewodnim tegorocznego Zlotu będą Dzieci Kwiaty w Bałtyku. Organizatorzy zapewniają, że będzie barwnie, wesoło i kwieciście… nawet zimą.

Morsowanie w Mielnie to już tradycja

Rejestracja na Zlot ruszyła w listopadzie ubiegłego roku. Do tej pory organizatorzy potwierdzili udział 6,5 tysiąca chętnych. Niezdecydowani będą mogli nabyć wejściówki w trakcie trwania imprezy w Biurze Zlotu, które mieści się w Centrum Promocji Rybactwa w Mielnie (ul. Lechitów 17A).

fot. mat. prasowe

W planie imprezy nie zabraknie stałych atrakcji, w tym: Pałacu Ślubów, Turnieju Mrozoodpornych, Morsowej Strefy Chilloutu z baliami i saunami na plaży, Akadami Młodego Morsa czy Pasowania na Morsa. Zorganizowany zostanie także Bieg Morsów na dystansie 5 km. Wyjątkowym punktem programu będzie taniec One Billion Rising – ogólnoświatowy protest, który zwraca uwagę na przemoc wobec dziewcząt i kobiet.

Chętni (i odpowiednio przygotowani) będą mogli wziąć w Mistrzostwach Polski w Morsowaniu zorganizowanych przez Valerjana Romanovskiego, wielokrotnego rekordzistę Guinnessa i autora książki Morsowanie. Jak świadomie obcować z zimnem. Zwodnicy ubrani tylko w stroje kąpielowe zanurzą się po szyję w balii z zimną wodą. 70 śmiałków wystartuje w kategoriach odpowiadających ich wiekowi i płci. Udział w Mistrzostwach mogą wziąć osoby, które mają co najmniej 2-letnie doświadczenie w morsowaniu lub certyfikat ze szkoleń Rock Balancing Ice – świadomi własnego ciała i umysłu.

W związku z niedawno ogłoszonymi obostrzeniami organizatorzy Zlotu podjęli decyzję o nieorganizowaniu Wielkiego Balu. Zamiast niego w sobotę odbędzie plenerowy koncert. Na scenie wystąpią zespoły: Drugi Tydzień oraz Piersi. Rozgrzać będzie można się też na warsztatach bębniarskich prowadzonych przez Ryszarda Bazarnika.

fot. mat. prasowe

Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie promuje zdrowy styl życia i popularyzuje nawyki prozdrowotne. Organizatorzy i uczestnicy co roku wspierają chorych i potrzebujących. Podczas tej edycji prowadzona będzie zbiórka pieniędzy na leczenie małych pacjentów z oddziałów onkologicznych.

Najbardziej widowiskowe wydarzenia i jednocześnie najważniejsze dla morsów to niedzielny barwny korowód ulicami miasta zakończony wspólną kąpielą w Bałtyku, podczas której jednocześnie do wody wchodzi kilka tysięcy osób.

Przy okazji tegorocznej edycji Międzynarodowego Zlotu Morsów w Mielnie zostanie zaprezentowana rzeźba przyjaciela i młodszego brata dużego morsa stojącego przy wejściu na promenadę. Mały i wesoły morsik-plażowicz jest dziełem rzeźbiarza Romualda Wiśniewskiego. Organizatorzy Zlotu mają nadzieję, że rzeźba zapoczątkuje nową tradycję w regionie, a na mapie atrakcji turystycznych pojawi się cały szlak tematycznych morsików z humorem.

fot. mat. prasowe

Zalety morsowania

Wiele osób morsuje dla adrenaliny i pokonania słabości. Kąpiele w lodowatej wodzie mają jednak również pozytywny wpływ na nasze zdrowie oraz funkcjonowanie całego organizmu. Najczęściej wymieniane zalety to:

  • poprawa odporności
  • lepsza wydolność układu sercowo-naczyniowego
  • zahartowanie 
  • szybsza regeneracja.

Mimo to należy pamiętać o tym, że morsowanie nie jest dla każdego. Kąpieli w przeręblu odmawia się między innymi chorym na padaczkę, nadczynność tarczycy i nadciśnienie tętnicze. Jeśli masz wątpliwości, co do możliwości swojego ciała, skonsultuj się z lekarzem.

Jak zacząć morsowanie?

Morsowanie cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju. Niektórzy żartują nawet, że kąpiele w przeręblu to nowy narodowy sport Polaków. Rzeczywiście, od listopada do marca nad jeziorami i nie tylko można spotkać liczne grupy morsów. Żeby ta aktywność nie zaszkodziła naszemu zdrowiu, bo przecież nie o to chodzi, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

  • Po pierwsze rozgrzewka. Najlepiej jeśli potrwa od 15 do 20 minut. Wystarczą skłony, przysiady czy spokojny trucht.
  • Nie zwlekaj. Doświadczone morsy przekonują, że po zdjęciu ubrań powinno się od razu wejść do wody.
  • Zanurzaj się powoli, stopniowo ale stanowczo. Zwłaszcza na początku lepiej nie przedłużać kąpieli.

Przygodę z morsowaniem dobrze zacząć w gronie doświadczonych osób. W wielu miastach w Polsce, nie tylko największych, prężnie działają grupy morsów. Dla komfortu i bezpieczeństwa warto wybrać zorganizowane kąpiele monitorowane przez WOPR.